Reklama
Rozwiń

CIT: jak są opodatkowane niepodzielone zyski przekształconej spółki

Przekształcając spółkę komandytową w spółkę niebędącą osobą prawną, podatek od tzw. niepodzielonych zysków należy pobrać wyłącznie od zysku wygenerowanego przez spółkę komandytową od dnia uzyskania przez nią statusu podatnika CIT do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia.

Publikacja: 20.06.2021 15:15

CIT: jak są opodatkowane niepodzielone zyski przekształconej spółki

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z wydanej 18 maja 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-2.4010.73.2021.4.MS).

Wnioskodawca jest spółką komandytową. Zgodnie z nowelizacją przepisów ustawy o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2021 r., spółka ta stała się podatnikiem CIT. Przy tym spółka skorzystała z możliwości odroczenia zastosowania przepisów w zakresie objęcia spółek komandytowych CIT i uzyskała status podatnika 1 maja 2021 r. Aktualnie planowane jest przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną. Wpis przekształcenia nastąpi po 1 maja 2021 r., a więc już w momencie, w którym wnioskodawca będzie podatnikiem CIT. Wnioskodawca zakłada, że dopełni wszelkich wymaganych formalności dla utrzymania przez spółkę jawną statusu spółki transparentnej podatkowo, tj. przed dniem wpisu przekształcenia złoży do odpowiednich organów podatkowych informację (o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT) o wspólnikach spółki jawnej. Na dzień przekształcenia wnioskodawca będzie wykazywać kwotę pochodzącą z zysków wypracowanych za okresy poprzedzające dzień przekształcenia. Część tej kwoty będzie miała swoje źródło w zyskach wypracowanych do końca 2020 r., które do momentu przekształcenia nie zostaną przekazane do podziału pomiędzy wspólników. Pozostałą część będzie natomiast stanowić zysk za bieżący rok w podziale na dwa okresy:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa