Reklama
Rozwiń

Podstawa opodatkowania VAT przy imporcie towarów

Gdy w chwili przywozu towarów znane jest tylko pierwsze miejsce przeznaczenia, do podstawy opodatkowania powinny być wliczane jedynie te koszty dodatkowe, które ponoszone są do tego miejsca, a które nie zostały wliczone do wartości celnej. Jeśli znane jest inne miejsce znajdujące się na terytorium UE, to należy również uwzględnić koszty poniesione w pierwszym miejscu.

Publikacja: 09.11.2015 02:30

Podstawa opodatkowania VAT przy imporcie towarów

Foto: www.sxc.hu

Tak uznał minister finansów w interpretacji ogólnej z 29 września 2015 r. (PT2.8101.1.2015.SJK.20).

Interpretacja ogólna została wydana w związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi sposobu określania podstawy opodatkowania VAT z tytułu importu towarów do Polski, w związku z nowelizacją art. 30b ust. 4 ustawy o VAT, której celem było lepsze dostosowanie polskich przepisów do unormowań unijnych. Wątpliwości sprowadzały się do kwestii, jakie koszty dodatkowe powinny być uwzględniane przy określeniu podstawy opodatkowania. Zgodnie z ww. przepisem, w jego brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., podstawa opodatkowania przy imporcie towarów obejmuje koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia – jeżeli nie zostały włączone do wartości celnej – ponoszone do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju, jak również wynikające z transportu do innego miejsca przeznaczenia znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej, jeżeli miejsce to jest znane w momencie importu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?