W latach 2011-2012 będą mogli natomiast odliczać VAT tylko w ograniczonej wysokości. Czyli 60 proc. kwoty VAT z faktury zakupowej, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Nie odliczą jednak podatku zapłaconego w cenie paliwa kupowanego do tych samochodów.
Tak postanowił dziś rząd, przyjmując założenia do projektu nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4453FD2264DEDEAE898742933E803497?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E52515C16278637F2ACF068E95E717EA?id=232414]ustawy o transporcie drogowym[/link], przygotowane przez ministra finansów - [b][link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/projekt_zalozen_28072010.pdf]zobacz projekt założeń[/link][/b].
Przygotowane założenia do zmian w ustawie o VAT to pokłosie głośnego [b]wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskiej spółki Magoora (C414/07)[/b] i wynikającej z tego wyroku konieczności dostosowania naszego prawa do ustawodawstwa Wspólnoty.
Najważniejsza dla przedsiębiorców zmiana, czyli możliwość odliczenia całej kwoty VAT zapłaconej przy nabyciu tzw. samochodu z kratką, czyli auta o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg, które nie jest samochodem osobowym (co potwierdzi homologacja producenta lub importera dla danego typu pojazdu) zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.
Przy tej okazji rząd postanowił również dokonać zmian odbiurokratyzowujących obecne przepisy. Rada Ministrów zaakceptowała więc pomysł [b]zwolnienia właściciela pojazdu ciężarowego z obowiązku dostarczania urzędowi skarbowemu kopii potwierdzających homologację zaświadczeń, wydawanych przez okręgowe stacje kontroli pojazdów[/b]. Właściciel takiego pojazdu nie będzie również musiał informować urzędu skarbowego o dokonanych zmianach, które mają wpływ na homologację.
"Nowe rozwiązanie uwolni podatnika i administrację podatkową od gromadzenia kopii zaświadczeń" - napisało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu rządu.
Założenia przewidują również zmianę przepisów dotyczących odliczenia VAT od wydatków związanych z nieruchomością wykorzystywaną zarówno na cele prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników. Rząd zgodził się, aby prawo do odliczenia tego podatku przysługiwało tylko dla części nieruchomości związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą.
[i]Projekt ustawy trafi do Sejmu[/i]
[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/56164_Odliczenie-VAT-od-samochodu--motocykla--paliwa.html]więcej o odliczaniu VAT od samochodu i paliwa[/link][/b][/ramka]