[b]Odpowiada Danuta Koreń, konsultantka w dziale doradztwa podatkowego firmy Pricewaterhouse-Coopers:[/b]
Najpierw należy ustalić, czy Polska zawarła z krajem, z którego jest wypłacana dywidenda, umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli tak i umowa ta przewiduje zwolnienie dywidend z opodatkowania, to wówczas, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, dochody takie są zwolnione z podatku w Polsce.
W przeciwnym razie dochody (przychody) z dywidend osiągnięte przez polską spółkę za granicą, podlegające tam opodatkowaniu, łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi w Polsce.
W takiej sytuacji spółka powinna wykazać zagraniczne dywidendy w poz. 28 zeznania CIT-8 „Przychody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Polski”. Przychody te sumuje się następnie z przychodami ze źródeł położonych na terytorium Polski. Dalej formularz CIT-8 umożliwia uwzględnienie kosztów uzyskania związanych z przychodami ze źródeł położonych w Polsce, jak i za granicą. Po odliczeniu kosztów od przychodów podatkowych otrzymujemy dochód lub stratę. W sytuacji spółki ujęcie dywidend otrzymanych z zagranicy spowoduje zmniejszenie straty podatkowej (bądź nawet osiągnięcie dochodu do opodatkowania).
Trzeba także pamiętać, że od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie (jednak nie więcej niż tę część podatku obliczonego przed odliczeniem, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą). Odliczana kwota nie może przekroczyć kwoty należnego podatku sprzed odliczenia.
Zagraniczny podatek odlicza się od krajowego w poz. 55 zeznania CIT-8, poprzez przeniesienie kwoty wykazanej w poz. 64 załącznika CIT-8/O.