[b]Nie.[/b] Muszą w tym celu wezwać czytelnika do urzędu. Przepis mówiący o kontroli krzyżowej, tj. art. 274c, umiejscowiony jest w dziale V ordynacji podatkowej zatytułowanym „Czynności sprawdzające”. Wynika z niego, że urząd w związku z prowadzonym postępowaniem lub kontrolą podatkową może zażądać od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów (w zakresie objętym kontrolą) w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności. Z czynności tych należy sporządzić protokół.
Pracownicy urzędu skarbowego mają prawo wstępu do miejsca, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność, jeżeli przeprowadzają u niego kontrolę podatkową, o której mówią przepisy działu VI ordynacji podatkowej. Tymczasem czynności wykonywane przez organ podatkowy na podstawie art. 274c nie są kontrolą podatkową. Nie ma żadnych podstaw do tego, aby pracownicy urzędu skarbowego sprawdzali dokumenty dotyczące kontrolowanego podatnika w miejscu prowadzenia działalności przez jego kontrahenta. Wykonywane przez nich czynności nie są bowiem kontrolą podatkową.
Żądanie okazania odpowiednich dokumentów skierowane do kontrahenta kontrolowanego podatnika powinno być przekazane na piśmie, a samo okazanie – co do zasady – odbyć się na terenie urzędu skarbowego. Pracownicy urzędu mogliby zapoznać się z interesującą ich dokumentacją np. w firmie wezwanego jedynie wtedy, gdy z powodu choroby, kalectwa lub innej ważnej przyczyny nie mógłby się on stawić w urzędzie. Jedynie więc stan zdrowia lub obiektywne inne losowe przyczyny dotyczące kontrahenta mogą uzasadnić weryfikowanie dokumentów poza urzędem skarbowym.
Także [b]Ministerstwo Finansów w piśmie z 12 lipca 2005 r. (SP1/768/033-235/1584/04/AA)[/b] stwierdziło, że kontrola krzyżowa odbywa się w urzędzie, a w wezwaniu trzeba wskazać, czy kontrahent musi przedłożyć dokumenty osobiście (lub przez pełnomocnika), czy też może je przesłać.
[i]Andrzej Biedacha, doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego Tax w Lublinie[/i]