Czternaście dni od zakończenia kontroli skarbowej – tyle czasu ma podatnik na skorygowanie swoich błędów, bez narażania się na konsekwencje karne skarbowe.
Prawo do korekty gwarantuje art. 14c ustawy o kontroli skarbowej. Odwołuje się do art. 81 ordynacji podatkowej, który wprowadza ogólną zasadę mówiącą: podatnik może poprawić swoje pomyłki. Bez względu na wysokość różnicy w podatku, skutki korekty (zawyżenie lub zaniżenie zobowiązania podatkowego) oraz to, czy błąd w zeznaniu był umyślny, czy nieumyślny.
Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej wraz z – o czym wielu podatników zapomina – pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Uzasadnienie nie musi być długie, nie ma też określonego wzoru. Istotne jest, aby precyzyjnie i wyczerpująco przedstawić powody korekty i okoliczności powstania błędnych zapisów.Jeżeli w wyniku korekty powstała nadpłata – podatnik ma możliwość wystąpienia o jej zwrot.
Korekta deklaracji nie zawsze jest możliwa. Zgodnie z art. 81b § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej uprawnienie to jest zawieszone w czasie postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Jeżeli nawet podatnik złoży taką korektę, nie wywoła ona żadnych skutków prawnych. Podobny zapis znajdziemy w ustawie o kontroli skarbowej – art. 14c ust. 1 stanowi, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu w czasie czynności kontrolnych.
Po zakończeniu kontroli skarbowej podatnik ma prawo – w ciągu 14 dni od dnia dostarczenia protokołu – złożyć korekty deklaracji w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym.Deklarację należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego, wraz z uzasadnieniem przyczyn poprawek. Dodatkowo w uzasadnieniu podatnik musi wskazać, że korekta deklaracji jest związana z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez urząd kontroli skarbowej. Powinien też o poprawkach poinformować w ciągu trzech dni urząd kontroli skarbowej.
Korekta deklaracji chroni przed sankcjami karnymi skarbowymi. Zgodnie bowiem z art. 16a kodeksu karnego skarbowego nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe ten, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem jej przyczyn i w całości uiścił uszczuplony podatek wraz z należnymi odsetkami.Jeżeli więc w ciągu 14 dni od otrzymania protokołu kontroli podatnik złoży korektę deklaracji, wyjaśni jej przyczyny, wpłaci należny podatek oraz zawiadomi o poprawkach organ kontrolujący – uniknie sankcji karnych skarbowych. Warto z tego prawa skorzystać.
Autorka jest doradcą podatkowym