Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 29 sierpnia br. (I SA/ Bk 259/07).
Naczelnik urzędu skarbowego orzekł o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki z tytułu VAT i podatku dochodowego od osób fizycznych za wrzesień 2001 r. pobranego a niewpłaconego przez spółkę.
W odwołaniu zarzucono tej decyzji naruszenie przepisów poprzez przyjęcie, że odpowiedzialność za zobowiązanie w podatku VAT i dochodowym za wrzesień ponosi członek zarządu odwołany 30 września. Izba skarbowa uznała ten argument za bezzasadny, utrzymała w mocy decyzję oraz przyjęła, że zobowiązanie w podatku VAT powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże jego powstanie. A ponieważ spółka wykonywała czynności podlegające VAT we wrześniu, obowiązek podatkowy powstał w tym miesiącu.
WSA uchylił zaskarżoną decyzję. Stwierdził, że o sposobie powstania zobowiązania podatkowego przesądza konstrukcja prawna danego podatku, a odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania podatkowe dotyczy jedynie tych zobowiązań, które skonkretyzowały się w okresie pełnienia przez niego funkcji (art. 115 w związku z art. 5 ordynacji podatkowej).
Sąd uznał, że zobowiązanie podatkowe w podatku VAT za wrzesień mogło się skonkretyzować dopiero w wynikającym z ustawy terminie przewidzianym na złożenie deklaracji podatkowej VAT-7, czyli do 25 października. Z kolei, zgodnie z art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy pobrane w ciągu roku zaliczki zobowiązani są przekazać na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym je pobrano. We wrześniu zobowiązania w tych podatkach nie były jeszcze wymagalne i wykraczały poza zakres odpowiedzialności podatnika, dlatego też nie mogły być podstawą wydania zaskarżonej decyzji.