Termin mija wprawdzie 31 stycznia, ale ponieważ jest to niedziela, następuje przesunięcie terminu na kolejny dzień, czyli 1 lutego. [b]Do tego czasu podatnik musi nie tylko wypełnić zeznanie podatkowe i przekazać je do urzędu, ale też zapłacić wynikającą z niego należność. [/b]
Przedsiębiorcy powinni przy tym pamiętać, że ważniejsze od wpłacenia pieniędzy jest złożenie deklaracji. Musi ona trafić do 1 lutego do urzędu skarbowego. Jeśli nie zrobimy tego na czas, musimy się liczyć z koniecznością doliczenia odsetek.
Oczywiście może się zdarzyć i tak, że z PIT-28 będzie wynikała nadpłata (czyli gdy po ostatecznych obliczeniach okaże się, że zapłaciliśmy fiskusowi za dużo). Urząd skarbowy powinien zwrócić ją w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania.
[b]Zeznanie należy przekazać do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.[/b] Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty (o dochowaniu terminu złożenia zeznania decyduje data stempla pocztowego).
[srodtytul]NIP i adres zamieszkania[/srodtytul]
Wypełnienie PIT-28 należy rozpocząć od wpisania NIP podatnika oraz, w poz. 4, roku, za który składane jest zeznanie. Będzie to 2009 rok. Kolejna część, A (poz. 5), to miejsce na wpisanie właściwego urzędu skarbowego. W części B (poz. od 7 do 20) podatnik wpisuje swoje imię, nazwisko, PESEL oraz dane adresowe.
[srodtytul]Przychody i udział procentowy[/srodtytul]
Kolejna część, C, to miejsce, w którym podatnik wpisuje przychody objęte ryczałtem. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że ryczałtowcy opodatkowują przychód bez pomniejszania go o koszty podatkowe.
W poz. 21 – 27 trzeba wpisać przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko (według właściwych stawek). W poz. 28 – 34 – z działalności prowadzonej w formie spółek, w których podatnik jest wspólnikiem.
W poz. 35 – 37 podatnik podaje przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przychody trzeba przyporządkować do właściwej stawki podatku.
Ta ostatnia zależy od rodzaju wykonywanej działalności i wynosi: 3 proc. – m.in. dla osób osiągających przychody z działalności gastronomicznej i z usługowej w zakresie handlu, 5,5 proc.
– m.in. dla osób zajmujących się działalnością wytwórczą, robotami budowlanymi, a także handlujących jednorazowymi biletami komunikacji miejskiej, 8,5 proc.
– m.in. dla podatników uzyskujących przychody z działalności usługowej czy prowadzenia przedszkoli, 17 proc. – m.in. w przypadku świadczenia usług parkingowych, zarządzania nieruchomościami czy świadczenia niektórych usług pośrednictwa, 20 proc. – dla wolnych zawodów.
W wierszu 5 podatnik wpisze przychody podlegające opodatkowaniu tzw. karnymi stawkami ryczałtu. Wykazywane są tu przychody określone na podstawie art. 17 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=456B52A74DDB3428E77E3029F093CEC9?id=77426]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym[/link] (przepis ten mówi, że w razie nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami pozwalającymi uznać ją za dowód w postępowaniu podatkowym organ podatkowy określa wielkość niezewidencjonowanego przychodu i ustala od tej kwoty ryczałt; jest to pięciokrotność normalnych stawek, np. przy ryczałcie 3 proc. karna stawka wyniesie 15 proc.).
Ponieważ przy ryczałcie odliczeń dokonuje się z podziałem na przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami podatku, trzeba ustalić procentowy udział przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami w przychodzie ogółem (poz. od 52 do 63).
[srodtytul]Możliwe odliczenia[/srodtytul]
W części D zeznania podatnik wykazuje odliczenia od przychodu (jeśli oczywiście ma do nich prawo). Może wykazać tu straty z poprzednich lat (gdy rozliczał się na zasadach ogólnych). Wpisuje też kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne.
Może również wpisać kwoty poczynionych darowizn na cele określone w art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=30B3C9BB0B60E1D89790499D95B19780?id=169569]ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie[/link] (do wysokości 6 proc.) czy darowizn kościelnych (bez limitu). W tej części wykazywane są też ulgi, do których podatnik opłacający ryczałt nabył prawo w poprzednich latach (mowa o uldze odsetkowej).
Sumę odliczeń wykazanych w części D podatnik wpisuje w poz. 74. Jeśli korzysta z odliczeń od przychodu i jest jednocześnie opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu, [b]odliczeń dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim poszczególne rodzaje przychodów opodatkowane różnymi stawkami pozostają w ogólnej kwocie przychodów[/b] (służy do tego część E zeznania).
[srodtytul]Podstawa opodatkowania[/srodtytul]
Przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami po odjęciu odliczeń z podziałem na stawki wykazywane są w części F. W kolejnej części – G
– podatnik oblicza ryczałt według poszczególnych stawek, mnożąc podstawę opodatkowania przez odpowiednią stawkę. Obliczony ryczałt zmniejszany jest o odliczenia od podatku. Służy do tego część H. Podatnik wpisuje tu składkę na ubezpieczenia zdrowotne.
Istotne jest to, że podatek może pomniejszyć tylko o 7,75 proc. podstawy wymiaru. Może też skorzystać z ulgi na Internet (w domu, a nie w firmie). Nie ma natomiast możliwości odliczenia ulgi na dzieci.
Po wykonaniu ostatnich działań matematycznych (część K) podatnik dowie się, czy może liczyć na zwrot nadpłaty czy też to on będzie musiał dopłacić fiskusowi.
[srodtytul]Jeszcze kilka formalności [/srodtytul]
Obliczenie podatku nie kończy wypełniania formularza. Zostaje jeszcze jedna strona. Część L to miejsce na wykazanie wysokości ryczałtu za poszczególne miesiące 2009 r.
Kolejna część, M, to miejsce, w którym podatnik może wpisać nazwę wybranej przez niego organizacji pożytku publicznego. Ma bowiem prawo do przekazania 1 proc. podatku. Nie musi tego robić sam.
Wystarczy, gdy poda nazwę organizacji i jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz kwotę, jaką chce przekazać (w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół), a reszty formalności dopełni za niego urząd skarbowy (przeleje pieniądze na wskazany rachunek).
Ostatnie części: N – to miejsce na wskazanie informacji uzupełniających (m.in. numer telefonu podatnika), oraz O – gdzie podatnik zaznacza, jakie formularze dołącza do zeznania PIT-28.
W części P podatnik (lub jego pełnomocnik) powinien złożyć swój podpis, potwierdzając, że są mu znane przepisy kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.
[ramka][b]Samo zeznanie czasem nie wystarczy[/b]
Ryczałtowcy w zależności od tego, co wykazują w zeznaniu, mogą być zobowiązani do dołączenia załączników. Mogą to być:
- [b]PIT/0[/b] – informacja o odliczeniach
- [b]PIT/D[/b] – informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych
- [b]PIT-2K[/b] – oświadczenie o wydatkach na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego
- [b]PIT-28/A[/b] – informacja o przychodach z działalności oraz z najmu
- [b]PIT-28/[/b]B – informacja o przychodach z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych. Do zeznania – w razie takiej potrzeby – można też dołączyć zgłoszenie aktualizujące dane (NIP-1 lub NIP-3). [/ramka]