Rozbieżne wyroki bez wpywu na korzyść podatnika

Jeżeli orzecznictwo sądowe, nawet mimo początkowych różnic, wypracowało zasadniczo akceptowany kierunek wykładni przepisu podatkowego, to nie ma podstaw do stosowania klauzuli in dubio pro tributario.

Publikacja: 21.06.2017 04:00

Rozbieżne wyroki bez wpywu na korzyść podatnika

Foto: 123RF

Kanwą sprawy był wniosek o interpretację ustawy o CIT. Spółka chciała się upewnić, czy zapłata odsetek od pożyczek udzielonych przez byłego wspólnika będzie dla niej kosztem uzyskania przychodów.

Fiskus odpowiedział, że zmiana statusu wierzyciela, wynikająca ze zbycia udziałów po zawarciu umowy pożyczki, nie skutkuje ponowną weryfikacją ograniczeń wynikających z niedostatecznej kapitalizacji. Zmiana ta powoduje jedynie utratę przymiotu kwalifikowanego pożyczkodawcy na dzień spłaty pożyczki, ale nie na dzień jej udzielenia. Zastosowanie ograniczenia w zaliczeniu wypłaconych odsetek do kosztów uzyskania przychodów, wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT, będzie uzależnione od przekroczenia krytycznej wielkości zadłużenia wobec podmiotów kwalifikowanych w dniu wypłaty odsetek.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku