VAT: powstrzymywanie się od czynności konkurencyjnych jest usługą

Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez zarządzających, które dokumentują powstrzymywanie się przez te osoby od określonych działań w związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy.

Publikacja: 28.11.2014 04:00

VAT: powstrzymywanie się od czynności konkurencyjnych jest usługą

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach 30 maja 2014 r. (IBPP2/443-174/14/KO).

Spółka zawarła umowy z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność, które pełnią funkcje członków zarządu (zarządzający). W ramach umowy zarządzający świadczą na rzecz spółki usługi polegające na kierowaniu spółką, zarządzaniu jej majątkiem oraz reprezentowaniu jej. Umowy regulują warunki wykonywania zleconych czynności, kwestie wynagrodzenia z tytułu ich wykonania oraz zakres odpowiedzialności zarządzającego wobec osób trzecich. Zgodnie z umową zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec spółki i osób trzecich za szkodę wyrządzoną przez niego w związku z wykonywaniem umowy. Ponadto w umowie określono, że zarządzający zobowiązują się do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej przez dany okres, licząc od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Spółka zobowiązała się, że w okresie powstrzymywania się zarządzającego od działalności konkurencyjnej wypłaci zarządzającemu odszkodowanie w wysokości określonej umową.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów