VAT: powstrzymywanie się od czynności konkurencyjnych jest usługą

Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez zarządzających, które dokumentują powstrzymywanie się przez te osoby od określonych działań w związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy.

Publikacja: 28.11.2014 04:00

VAT: powstrzymywanie się od czynności konkurencyjnych jest usługą

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach 30 maja 2014 r. (IBPP2/443-174/14/KO).

Spółka zawarła umowy z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność, które pełnią funkcje członków zarządu (zarządzający). W ramach umowy zarządzający świadczą na rzecz spółki usługi polegające na kierowaniu spółką, zarządzaniu jej majątkiem oraz reprezentowaniu jej. Umowy regulują warunki wykonywania zleconych czynności, kwestie wynagrodzenia z tytułu ich wykonania oraz zakres odpowiedzialności zarządzającego wobec osób trzecich. Zgodnie z umową zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec spółki i osób trzecich za szkodę wyrządzoną przez niego w związku z wykonywaniem umowy. Ponadto w umowie określono, że zarządzający zobowiązują się do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej przez dany okres, licząc od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Spółka zobowiązała się, że w okresie powstrzymywania się zarządzającego od działalności konkurencyjnej wypłaci zarządzającemu odszkodowanie w wysokości określonej umową.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama