Sfinansowanie kosztów profilaktycznych badań niezbędnych na danym stanowisku pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Nie powoduje więc powstania podatkowego przychodu u pracowników. Takie wnioski można wyciągnąć z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie.

Wystąpiła o nią firma, która – zgodnie z regulaminem wynagradzania – zapewnia zatrudnionym osobom pakiet medyczny. Płaci za niego co miesiąc ryczałtową kwotę (abonament). W jego skład wchodzą m.in. świadczenia z zakresu medycyny pracy oraz profilaktyki medycznej ustalone zgodnie z warunkami pracy i profilem działalności przedsiębiorstwa (według Polskiej Klasyfikacji Działalności).

Obowiązkowe świadczenia zdrowotne są zwolnione z podatku

Firma uważa, że nie musi wartości tych świadczeń doliczać do przychodów pracowników. Powołała się na art. 229 § 6 kodeksu pracy, zgodnie z którym wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy.

Jeśli chodzi o inne badania profilaktyczne, to firma argumentowała, że są one niezbędne ze względu na warunki pracy. Ich zakres ustalono, biorąc pod uwagę m.in. dane statystyczne, historyczne, strukturę demograficzną oraz stopień narażenia na czynniki szkodliwe na określonych stanowiskach.

Zdaniem firmy, skoro pracodawca ma obowiązek finansowania takich badań, nie można uznać, że są one dodatkową korzyścią dla pracownika.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące uzyskaniem przysporzenia majątkowego przez pracownika. O powstaniu przychodu nie przesądza skorzystanie z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie abonamentu medycznego (o określonej wartości pieniężnej).

Takich skutków nie powoduje jednak opłacanie przez pracodawcę kosztów obowiązkowej opieki z zakresu medycyny pracy (o której mówi art. 229 § 6 kodeksu pracy). Tak samo jest z innymi kosztami profilaktycznej opieki zdrowotnej, niezbędnej ze względu na warunki pracy.

numer interpretacji: IPPB4/415-391/14-2/MS1