Naczelny Sąd Administracyjny wydał dwa wyroki dotyczące opodatkowania odsetek wypłacanych przez polską spółkę podmiotom ze Szwecji (sygnatura akt: II FSK 1398-1399/10).
We wnioskach o interpretację podatniczka wyjaśniła, że zamierza zawrzeć umowę cash poolingu z bankiem. Uczestnikiem tej struktury będzie też spółka z siedzibą w Szwecji. Umowa cash poolingu to forma zarządzania finansami stosowana przez podmioty należące do jednej grupy kapitałowej (holdingu) lub podmioty powiązane ekonomicznie w inny sposób. Polega ona na koncentrowaniu środków z jednostkowych rachunków (sald) poszczególnych jednostek na wspólnym rachunku.
Podatniczka miała wątpliwości, czy odsetki z tytułu uczestnictwa w cash poolingu, wypłacone na rzecz spółki szwedzkiej, będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. W interpretacji fiskus potwierdził, że odsetki wypłacane spółce szwedzkiej nie będą opodatkowane w Polsce. Jednakże się nie zgodził, że wynika to z art. 11 ust. 1 umowy polsko-szwedzkiej.
Spółka nie była zadowolona z takiego obrotu sprawy. W skardze do sądu zarzuciła, że fiskus uzależnił brak opodatkowania w Polsce od tego, czy osoba, której są wypłacane odsetki, jest ich uprawnionym odbiorcą. Tymczasem w art. 11 ust. 1 umowy polsko-szwedzkiej (w jej polskiej wersji) brak opodatkowania odsetek w Polsce uzależniony jest jedynie od ich wypłaty na rzecz osoby mającej siedzibę w Szwecji.
Spółka wygrała w I instancji, ale NSA nie podtrzymał tego rozstrzygnięcia. Sąd kasacyjny zauważył, że polska i szwedzka wersja językowa umowy różnią się. W takiej sytuacji – jak wyjaśnił sędzia NSA Antoni Hanusz – w razie wątpliwości interpretacyjnych należy odwołać się do wersji angielskiej. Z analizy angielskiego brzmienia spornej umowy wynika, że to wersja szwedzka się z nim pokrywa. Dlatego stanowisko fiskusa było słuszne.
Wyroki są prawomocne.