Zmiana była konieczna, bo w jego pierwotnej wersji (z 22 grudnia 2010) zabrakło zwolnienia z VAT dla używanych samochodów osobowych i innych pojazdów, przy zakupie których podatnicy odliczyli część podatku naliczonego – 50 proc. i nie więcej niż 5 tys. zł. Przewidziano je tylko dla aut objętych limitem 60 proc. i 6 tys. zł.
Prawodawca najwyraźniej zapomniał, że w okresie od 1 maja 2004 do 21 sierpnia 2005 obowiązywał niższy limit odliczenia. Obecnie, po zmianie brzmienia § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia, nie ma już takiego bezpodstawnego zróżnicowania.
Niemniej przedsiębiorcy, którzy sprzedali takie samochody przed 1 marca (czyli przed dniem ogłoszenia zmiany w Dzienniku Ustaw), od transakcji muszą naliczyć 23 proc. VAT.
Ze zwolnienia z VAT z mocą wsteczną (jak wynika z § 2 rozporządzenia zmieniającego, może być stosowane również do czynności dokonanych w okresie od 1 stycznia 2011) skorzystają natomiast świadczący usługi turnusów rehabilitacyjnych w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (na zasadach określonych w tej ustawie).
Ich opodatkowanie od nowego roku (w wypadku świadczenia przez podmioty inne niż zakłady opieki zdrowotnej) było ubocznym efektem nowelizacji ustawy o VAT i innego zdefiniowania w niej zakresu świadczeń zdrowotnych objętych zwolnieniem.
Na skutek dodania nowego pkt 25 w § 13 rozporządzenia nie będzie ulegać wątpliwości, że wynagrodzenie za turnus rehabilitacyjny – także otrzymane przez podmiot niebędący ZOZ – w całości jest objęte zwolnieniem. Zwolnienie obejmuje zarówno zabiegi rehabilitacyjne, jak i świadczenia ściśle związane z pobytem na turnusie, takie jak wyżywienie i noclegi.
Podstawa prawna:
Czytaj też:
Zobacz więcej:
» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT
» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne
Zobacz poradnik
»
»
»