Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego wynosi pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przedawnienie następuje z mocy prawa, bez potrzeby wydawania odrębnej decyzji organu podatkowego. Jednak zgodnie z art. 70 § 4 ordynacji podatkowej bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następnego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. Możliwe jest kolejne przerwanie biegu przedawnienia poprzez zastosowanie dalszych środków egzekucyjnych.

Pamiętajmy, że zarówno zastosowanie środka egzekucyjnego, jak i zawiadomienie podatnika powinno nastąpić przed upływem pięcioletniego terminu przedawnienia. Samo doręczenie tytułu wykonawczego nie przerywa biegu przedawnienia, jeżeli nie jest połączone z zastosowaniem środka egzekucyjnego i zawiadomieniem o jego zastosowaniu w postaci zajęcia.Gdy mówimy o środku egzekucyjnym, to w egzekucji należności pieniężnych rozumiemy przez to egzekucję:

? z pieniędzy, z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego, a także z renty socjalnej, z rachunków bankowych, z innych wierzytelności pieniężnych,

? z praw z instrumentów finansowych w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi, zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku, oraz z wierzytelności z rachunku pieniężnego służącego do obsługi takich rachunków, z papierów wartościowych niezapisanych na rachunku papierów wartościowych, z weksla,

? z autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz z praw własności przemysłowej,

? z udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością,

? z pozostałych praw majątkowych,

? z ruchomości, z nieruchomości.

Aby bieg przedawnienia został przerwany, konieczne jest zastosowanie środka egzekucyjnego. Z art. 67 § 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wynika, że podstawę zastosowania środka egzekucyjnego stanowi:

? zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego zobowiązanego u dłużnika zajętej wierzytelności,

? protokół zajęcia prawa majątkowego,

? protokół zajęcia i odbioru ruchomości,

? protokół odbioru dokumentu.

Doręczenie podatnikowi jednego z tych dokumentów oznacza, że został on zawiadomiony o zastosowaniu środka egzekucyjnego, a zatem bieg terminu przedawnienia został przerwany.

Autor jest jest aplikantem radcowskim w Departamencie Doradztwa Podatkowego BDO Numerica sp. z o.o.