Spółki komandytowe z podatkiem CIT

Polski rząd rozpoczął prace nad opodatkowaniem spółek komandytowych (SPK) podatkiem CIT. Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2021 roku. Wieszczy to kres popularności tej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Mimo, że nadal projekt ustawy nie został przekazany do laski marszałkowskiej, przedsiębiorcy już teraz pytają: co dalej?

Aktualizacja: 09.09.2020 16:27 Publikacja: 09.09.2020 15:13

Spółki komandytowe z podatkiem CIT

Foto: AdobeStock

Nowelizacja z 2014 roku – wyłom w zasadach opodatkowania spółek

Polskie spółki kapitałowe (z ang. corporation) obciążone są podatkiem dochodowym CIT (Corporate Income Tax), a dywidenda wypłacana z ich zysku podlega oddzielnemu opodatkowaniu podatkiem PIT (Personal Income Tax). Natomiast zysk pozostałych polskich spółek prawa handlowego (z ang. partnership) podlega opodatkowaniu wyłącznie na poziomie dochodów ich wspólników, czyli PIT. W 2014 nastąpił wyłom w tym systemie, gdyż podatek CIT nałożono na spółkę komandytowo-akcyjną, nie będącą spółką kapitałową. Solą w oku fiskusa był fakt, iż SKA stała się ulubioną formą działalności funduszy inwestycyjnych, które w ten sposób unikały charakterystycznego dla spółek kapitałowych „podwójnego opodatkowania" zysków. CIT próbowano nałożyć również na SPK, ale pomysł ostatecznie upadł. W efekcie SKA straciły na swej atrakcyjności i niemalże zniknęły z rynku, a SPK rozwijały się dalej.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Fiskus nie dostanie więcej PIT od dzierżawy znaku towarowego.