Odszkodowanie za brak pomostówki

Chirurg z wieloletnim stażem domaga się od łódzkiego szpitala rekompensaty po tym, jak zwolnił się z winy pracodawcy, bo ten nie płacił za niego składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Publikacja: 11.05.2022 05:28

Odszkodowanie za brak pomostówki

Foto: Adobe Stock

Sąd Najwyższy zajmował się we wtorek niezwykle ciekawą i jednocześnie skomplikowaną sprawą lekarza ortopedy, który w 2019 r. zwolnił się z pracy bez wypowiedzenia, z winy pracodawcy.

Spór między lekarzem a szpitalem rozpoczął się od restrukturyzacji oddziału ortopedii, w której był zatrudniony, wykonywał regularne operacje artroskopii kolana oraz często dyżurował. Po restrukturyzacji został przesunięty do poradni przyszpitalnej i komisji lekarskiej. Choć zachował swoje wynagrodzenie w wysokości 14 tys. zł miesięcznie, najpierw odwołał się od wypowiedzenia zmieniającego. Zażądał przywrócenia na dotychczasowe stanowisko, następnie zmienił żądanie na wypłatę 60 tys. zł odszkodowania. Podstawę do tego roszczenia stanowił art. 55 ust 11 kodeksu pracy, w myśl którego pracodawca, który dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Prawo pracy
Rządowe tarcia w sprawie stażu pracy. Nie tylko ZUS ma uwagi do projektu
Prawo pracy
Czy pracodawca może zapytać o stan zdrowia? Wyjaśniamy
Prawo pracy
Rząd modyfikuje układy zbiorowe pracy. Co się zmieni
Prawo pracy
Sygnaliści zgłaszają nadużycia, których mieli nie zgłaszać
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo pracy
Praca zdalna w odwrocie? Firmy na bakier z formalnościami