Co się dzieje z umową lojalnościowa w razie przejęcia zakładu lub jego części na nowego pracodawcę

W razie przejścia zakładu lub jego części na nowego pracodawcę, nie staje się on z mocy prawa stroną umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, zawartej przez poprzedniego pracodawcę.

Publikacja: 05.12.2017 04:20

Co się dzieje z umową lojalnościowa w razie przejęcia zakładu lub jego części na nowego pracodawcę

Foto: 123RF

- Przejąłem zakład pracy na podstawie art. 231 k.p. Wiem, że z mocy prawa stałem się pracodawcą przejętych pracowników. Jednak zaskoczył mnie fakt, że jedna z osób powołuje się na podpisaną umowę o zakazie konkurencji po ustaniu umowy, zawartą z byłym pracodawcą. Czy stałem się również stroną tej umowy? – pyta czytelnik.

W zakresie określonym w odrębnej pisemnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec zatrudniającego ani też świadczyć pracy w ramach umowy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Jest to legalna definicja zakazu konkurencji wynikająca z art. 1011 § 1 k.p. Cytowany przepis ma odpowiednie zastosowanie do sytuacji, gdy pracodawca i pracownik – mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę – zawierają kontrakt o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy(art. 1012 § 1 k.p.) >patrz wzór umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki