Reklama
Rozwiń

Kobiety w polskiej branży IT

Nie jest zaskoczeniem, że branża IT boryka się z problemami kadrowymi. Szczególnie brakuje w niej programistów. Jednak od jakiegoś czasu można zauważyć, że w polskich firmach te miejsca zaczynają wypełniać kobiety. Coraz śmielej wchodzą do informatycznego świata, zdawałoby się, zdominowanego przez mężczyzn. To właśnie nowy trend na rynku pracy, który firmy powinny wykorzystać.

Publikacja: 23.03.2017 04:20

Kobiety w polskiej branży IT

Foto: 123RF

Według Komisji Europejskiej w 2020 r. w krajach UE może brakować nawet 825 tys. specjalistów. Ma to oczywiście odzwierciedlenie na rynku polskim, który wytwarza sporą część produktów i usług IT dla firm w Europie i na całym świecie. Rodzime przedsiębiorstwa dostrzegają problem niedoborów kadrowych i coraz częściej przyjmują do pracy kobiety, zmieniając też parytety zatrudnienia w firmach.

- W naszej firmie kobiety stanowią już 29 proc. załogi. Są świetnie wykwalifikowane, posiadają wysokie kompetencje techniczne i miękkie. Bardzo dobrze odnajdują się również w pracy zespołowej. Widać wyraźnie, że równe rozłożenie zatrudnienia kobiet i mężczyzn w zespole wpływa pozytywnie na motywację, poprawia atmosferę pracy oraz tonuje napięcia i stres, co w efekcie przekłada się na lepszą skuteczność i wydajność – mówi Bartek Łatka, Dyrektor Centrum Kompetencyjnego Professional Services w Qumak S.A., polskiej spółce technologicznej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego