Upoważniony pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadził kontrole w kasynie oraz w salonie gier w warszawskim hotelu, w celu stwierdzenia przestrzegania zapisów ustawy o ochronie przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W obu sąsiadujących ze sobą zakładach należących do jednego podmiotu gospodarczego, inspektor stwierdził poważne naruszenia przepisów.
Z jego protokołów wynikało, iż wydzielone pomieszczenie dla niepalących klientów znajduje się na poziomie plus jeden, natomiast wejście do salonu gier i sala ogólna dla palących - na poziomie zero. Zarówno w odniesieniu do kasyna, jak i salonu Gier, skorzystanie z pomieszczenia wydzielonego dla osób niepalących i zabezpieczonego przed dostępem dymu tytoniowego wymaga przemieszczania się przez część lokalu, w której nie obowiązują żadne ograniczenia w używaniu wyrobów tytoniowych.
Zdaniem PIP, konieczność przejścia kilkudziesięciu metrów, w celu skorzystania z wydzielonego pomieszczenia dla osób niepalących wskazuje, iż właściciel hotelu traktuje możliwość przebywania w strefie wolnej od dymu tytoniowego, jako wyjątek od zasady dopuszczalności na terenie zakładu używania wyrobów tytoniowych.
Ustalenia kontroli zostały przedstawione właścicielowi hotelu, który podpisał protokoły i wniósł do nich uwagi. Stwierdził, iż pomimo dopuszczenia możliwości palenia tytoniu w salach głównych kasyna i salonu gier, dym tytoniowy jest niewyczuwalny z uwagi na zastosowaną wentylację.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nakazał zarządowi kasyna oraz salonu gier na terenie hotelu zapewnić przestrzeganie zapisów ustawy o ochronie przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, poprzez zabezpieczenie niepalących klientów i pracowników przed szkodliwym oddziaływaniem dymu tytoniowego.
Stwierdził, iż zasadą ustawy o ochronie przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest bezwzględny zakaz używania tytoniu właściciel w miejscach publicznych, jednak ustawodawca przewidział wyłączenia. Zarządzający lokalem gastronomiczno - rozrywkowym, z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod zakazu używania tytoniu, zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniająca, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.
Zdaniem PIS, tu z kolei, w przypadku kasyna i salonu gier jednoznacznie wyrażona intencja ustawodawcy, jaką jest ochrona zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych uległa odwróceniu. Jako zasadę przyjęto dopuszczalność używania tytoniu w sali głównej kasyna, z wyłączeniem niewielkiego pomieszczenia dla osób niepalących. PIP dodał, że nawet interpretując wyjątek ustawowy w korzystny dla siebie sposób, to zarządzający lokalem nie zabezpieczył osób niepalących przed szkodliwym oddziaływaniem dymu tytoniowego, na który narażeni są zawsze, ilekroć wchodzą do kasyna, lub przechodzą do pomieszczenia, w którym obowiązuje zakaz używania wyrobów tytoniowych.
Organ wskazał również, że pracownicy kasyna przez całą zmianę roboczą muszą poruszać się w pomieszczeniach przeznaczonych dla gości palących, co jest niezgodne z przepisami kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy i jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników.
Decyzję powiatowego szczebla PIP utrzymał również Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Wkrótce sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Właściciel hotelu w skardze wyjaśnił, iż ustawodawca dopuszczając możliwość wyłączenia spod zakazu palenia jednego z pomieszczeń gastronomicznych, nie określił jednak wielkości tego pomieszczenia, stosunku, w jakim powinien pozostawać w odniesieniu do pomieszczeń objętych zakazem, jego położenia ani też dodatkowych warunków takich jak posiadanie oddzielnego wejścia. Dodał, że jedynym ograniczeniem nałożonym przez ustawodawcę jest wymóg, by pomieszczenia wyłączone spod zakazu były zamknięte i wyposażone w wentylację, zapewniającą by dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.
WSA skargę oddalił. Stwierdził, iż wydzielenie zarówno w kasynie jak i salonie gier pomieszczeń przeznaczonych dla osób niepalących o bardzo małej powierzchni, w porównaniu do ogólnej powierzchni analogicznych lokali, w których nie obowiązuje zakaz palenia, przesądza o niezachowaniu celów ustawy. Aby dotrzeć do miejsc dla niepalących należy przejść przez pomieszczenia, w których nie obowiązuje zakaz palenia. Zdaniem WSA, sytuacja ta wymusza konieczność przejścia przez sale ogólne przeznaczone dla palących i jest to okoliczność zdecydowanie sprzeczna z przepisami o ochronie przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Podobnego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, do którego trafiła kasacja.
NSA 10 kwietnia 2014 roku stwierdził, iż zasadniczo ustawodawca chroni sytuację prawną osób niepalących, co oznacza, że interpretacja postanowień ustawy, musi uwzględniać tę regułę. W przypadku lokalu gastronomicznego składającego się z dwóch pomieszczeń, nie jest dopuszczalne, aby przejście do sali przeznaczonej dla osób niepalących odbywało się przez pomieszczenie, w którym można palić wyroby tytoniowe.
Takie usytuowanie sal powoduje, że osoba niepaląca, idąc do sali dla niepalących, jest narażona na negatywne skutki dymu tytoniowego. Oznacza to, że w świetle unormowań ustawy antynikotynowej, sala dla palących nie powinna być salą przechodnią, lecz salą docelową i co istotne, wyposażoną w wentylację uniemożliwiającą przenikanie dymu tytoniowego do sali dla niepalących (II OSK 2739/12).
Wyrok jest prawomocny.