Z uwagi na to, że przepis ?art. 201 § 4 kodeksu spółek handlowych (stanowi o omawianych kwestiach) ma wyłącznie dyspozytywny charakter, reguła ta może zostać zmodyfikowana w umowie konkretnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tak więc można przyznać przedmiotowe uprawnienie na przykład radzie nadzorczej. >patrz wzór uchwały
Bez zebrania
Uchwały wspólników są podejmowane na ich zgromadzeniu (zwyczajnym albo nadzwyczajnym). Jednak powzięcie uchwał bez odbycia zebrania udziałowców jest możliwe, gdy wszyscy wspólnicy uprzednio wyrazili pisemną zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne.
Tajne głosowanie
Głosowanie nad uchwałą ?w sprawie odwołania członka zarządu sp. z o.o. jest tajne. Zapada ona bezwzględną większością głosów, chyba że kontrakt danej spółki stanowi inaczej. Generalnie odwołanie osoby wchodzącej w skład zarządu może nastąpić w dowolnym czasie (z poniższym zastrzeżeniem).
Uwaga! Fakt odwołania członka zarządu sp. z o.o. nie pozbawia go roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia w nim funkcji.
Co jest dopuszczalne
Umowa spółki może zawierać odmienne uregulowania w kwestii powoływania i odwoływania obsady zarządu, ?w szczególności ograniczać prawo jej odwoływania do ważnych powodów np. wprowadzać zapis, że członkowie tego gremium mogą być odwołani tylko w określonych sytuacjach czy okresie. Dopuszczalne jest też ustalenie konkretnych reguł związanych ?z odwołaniem, m.in. jego formę. Te ważne powody nie muszą być zawinione przez członka zarządu. Zalicza się do nich np. chorobę, podjęcie działalności konkurencyjnej, popełnienie przestępstwa czy narażenie spółki na straty. >patrz przykład 1.
Przykład 1.
Umowa X sp. z o.o. stanowi, ?iż członkowie zarządu mogą być odwołani tylko z powodu podjęcia przez nich działalności konkurencyjnej wobec profilu zadaniowego X sp. z o.o. oraz prawomocnego skazania za popełnienie przestępstwa. ?Taki zapis jest dopuszczalny.
Istotne jest, że odwołany członek zarządu jest uprawniony i zobowiązany do złożenia wyjaśnień w toku przygotowania sprawozdań tego organu: z działalności sp. z o.o. ?i finansowego, obejmujących okres pełnienia przez niego funkcji w tym gremium, oraz do udziału w zgromadzeniu wspólników zatwierdzającym wyżej wymienione sprawozdania za ubiegły rok obrotowy, chyba że akt odwołania stanowi inaczej. >patrz przykład 2.
Przykład 2.
Pani Ksenia została odwołana ?z funkcji wiceprezesa zarządu ?Y sp. z o.o. Piastowała ją od ?1 stycznia do 15 marca 2014 r. ?W dniu 21 marca pani Ksenia, powołując się na treść art. 203 ?§ 3 k.s.h., wystąpiła do zarządu ?z pisemnym wnioskiem ?o poinformowanie jej o terminie zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki. Chciała bowiem uczestniczyć w tej części jego obrad, która miała dotyczyć zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki ?z ograniczoną działalnością ?i finansowego, obejmujących okres od 1 stycznia do 15 marca 2014 r. Zaznaczyła także, ?że w razie potrzeby, na stosowne wezwanie, złoży konieczne wyjaśnienia na etapie przygotowywania wymienionych wyżej dokumentów. Nowy prezes zarządu, pan Janusz, odmówił jednak, podnosząc, że byłemu członkowi zarządu sp. z o.o. ?nie przysługują już żadne uprawnienia i obowiązki korporacyjne. To nie jest słuszne stanowisko. Pan Janusz miałby rację tylko w sytuacji, gdyby akt odwołania pani Kseni z funkcji wiceprezesa zarządu Y sp. z o.o. zawierał adnotację, że nie jest ona ani uprawniona, ani zobligowana do złożenia wyjaśnień w toku przygotowywania sprawozdania zarządu z działalności sp. z o.o. ?i finansowego, obejmujących okres pełnienia przez nią funkcji w tym organie, a ponadto, że nie może ona brać udziału ?w zebraniu udziałowców zatwierdzającym te sprawozdania.
Autorka jest adwokatem
podstawa prawna: art. 201 § 4, art. 203, 227, 245 oraz art. 247 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych (tekst jedn., DzU z 2013 r., poz. 1038)