Parlament zakończył już prace nad nowelizacją ustawy o cudzoziemcach. Dotyczy ona ułatwień w zatrudnianiu pracowników spoza Unii Europejskiej, którzy dzięki wyższemu wykształceniu mogą liczyć na ułatwienia w uzyskiwaniu pozwolenia na pobyt i pracę w naszym kraju.

Sejm przyjął tylko niewielką część poprawek Senatu. Do najważniejszych zmian w stosunku do pierwotnego projektu należy obligatoryjne cofnięcie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w Polsce, gdy w okresie dozwolonego braku zatrudnienia w naszym kraju cudzoziemiec nie będzie miał środków finansowych na pokrycie kosztów swojego utrzymania, a także członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu.

Co istotne, w myśl senackich poprawek, wzrósł także limit zarobków cudzoziemca, powyżej którego można zastosować nowe przepisy. Pierwotnie projekt przewidywał, że w wypadku pracowników wysokiego szczebla, a także specjalistów, np. inżynierów, lekarzy czy pielęgniarek, ten limit miał wynosić 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia (czyli około

4080 zł miesięcznie). Drugi limit 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia (5100 zł miesięcznie) dotyczył zaś np. techników, pracowników biurowych czy robotników przemysłowych.

Po zmianach wszystkich cudzoziemców, bez względu na zajmowane przez nich stanowisko, będzie dotyczył wyższy limit zarobków, czyli 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli zarobki pracownika z zagranicy będą niższe, nie będą miały do niego zastosowania ułatwienia w uzyskaniu zgody na pobyt w Polsce.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.