Prawo podejmowania pracy bez konieczności uzyskiwania zezwolenia posiadają również na podstawie ww. rozporządzenia z 20 lipca 2011 r. cudzoziemcy na zasadach określonych w aktach prawnych wydanych przez organy powołane na mocy układu ustanawiającego stowarzyszenie między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Turcją, podpisanego 12 września 1963 r. w Ankarze.
Szczegółowe zasady zatrudnienia obywateli Turcji bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę określa decyzja nr 1/80 Rady Stowarzyszenia EWG – Turcja z 19 września 1980 r. Pracę w Polsce może podjąć bez zezwolenia Turek po czterech latach legalnego zatrudnienia w Polsce. Z kolei członek rodziny obywatela Turcji, któremu wydano zezwolenie na dołączenie do niego w ramach łączenia rodzin po pięciu latach legalnego pobytu w Polsce, a także jego dzieci, które ukończyły szkolenie zawodowe w Polsce – po trzech latach legalnego zatrudnienia jednego z rodziców na terytorium Polski.
Legalnie mogą wykonywać w Polsce pracę obywatele Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy, przy czym:
- praca nie może być wykonywana dłużej niż przez sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby podmiotów powierzających im wykonywanie zadań,
- konieczne jest zawarcie umowy w formie pisemnej; może to być jednak zarówno umowa o pracę, jak i umowa-zlecenie czy o dzieło itp.,
- przed podjęciem przez cudzoziemca zatrudnienia powiatowy urząd pracy, właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub siedzibę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, musi zarejestrować pisemne oświadczenie tego podmiotu o zamiarze powierzenia wykonywania pracy temu cudzoziemcowi, określające nazwę zawodu, miejsce wykonywania obowiązków, datę rozpoczęcia i okres wykonywania zadań, rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy oraz wysokość wynagrodzenia brutto, informujące o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy oraz o zapoznaniu się z przepisami związanymi z pobytem i pracą cudzoziemców.
Oczywiście obywatele tych państw muszą legalnie przebywać na terenie Polski, tj. posiadać wizę lub zezwolenie na zamieszkanie, które uprawniają do podjęcia zatrudnienia.