W świetle art. 103
1
§ 2 pkt 1
studentowi należy się m.in. 21 dni płatnego urlopu szkoleniowego w ostatnim roku nauki na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Od początku obowiązywania nowych regulacji szkoleniowych twierdziłam, że przepis ten nie uprawnia do urlopu szkoleniowego podwładnych edukujących się z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy na studiach podyplomowych, ponieważ:
• wedle prawa o szkolnictwie wyższym studia podyplomowe nie mieszczą się w pojęciu „studia”, lecz są inną formą nauki; studiami są jedynie studia pierwszego stopnia (licencjackie i inżynierskie) oraz drugiego stopnia – magisterskie (art. 2 ust. 1 pkt 5, ust. 2 pkt 1 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.),
• 21 dni urlopu szkoleniowego przysługuje w ostatnim roku studiów, a studia podyplomowe zwykle trwają rok albo nawet sześć miesięcy,
• to, że niektóre studia podyplomowe kończyły się napisaniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym, nie czyniło z nich automatycznie formy studiów.
Od 1 października 2011 r. kontrowersji na tym tle już nie ma, gdyż zostały ostatecznie rozwiane z wprowadzeniem nowego rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (DzU nr 196, poz. 1167).
Uchyliło ono poprzednie rozporządzenie z 19 grudnia 2008 r. (DzU z 2009 r. nr 11, poz. 61 ze zm., dalej stare rozporządzenie), a zwroty „praca dyplomowa” i „egzamin dyplomowy” zastąpiło odpowiednio sformułowaniami: „praca końcowa” i „egzamin końcowy”.
Resort wciąż przy swoim
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważało, że prawo do urlopu szkoleniowego określonego w art. 103
2
§ 1 pkt 4 k.p. przysługuje także pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe na studiach podyplomowych, jeżeli są spełnione przesłanki wynikające z § 8 starego rozporządzenia, tzn. program takich studiów przewiduje złożenie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego (pismo z 16 grudnia 2011 r.).
Resort dostrzegł jednak zmianę rozporządzenia i to, że studia podyplomowe kończą się złożeniem pracy końcowej lub egzaminu końcowego, i w takiej sytuacji pracownik podnoszący na nich kwalifikacje zawodowe nie ma prawa do urlopu szkoleniowego.
Nadal jednak ministerstwo uważa, że ten, kto rozpoczął taką naukę przed wejściem w życie zmienionych przepisów, może domagać się 21 dni urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów, jeżeli ich program przewidział złożenie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego.