Pracownik przyniósł odpis aktu zgonu teściowej. Na tej podstawie chce dodatkowy dzień urlopu. Jak mam odnotować w aktach ten dzień? I czy mogę go przyznać na podstawie aktu zgonu czy potrzebne coś jeszcze?
Pracownikowi w takiej sytuacji nie przysługuje dodatkowy dzień urlopu, a jedynie zwolnienie z pracy (potocznie zwane „urlopem okolicznościowym”). Tak stanowi § 15 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).
Zgodnie z tym przepisem pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący jeden dzień w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Nieobecność pracownika w pracy z powodu zgonu teściowej należy zatem odnotować w aktach jako nieobecność usprawiedliwioną, a za czas zwolnienia od pracy wypłacić wynagrodzenie, bo zachowuje do niego prawo (§ 16 pkt 1 rozporządzenia).
Jeśli regulacje wewnątrzzakładowe nie przewidują innych wymagań, to dla udzielenia zwolnienia od pracy z powodu zgonu teściowej wystarczające jest oświadczenie pracownika.
Autorka jest adwokatem, prowadzi własną kancelarię
Zobacz więcej w serwisie:
»
»