Pracownik zatrudniony na  umowę o pracę na czas nieokreślony 27 kwietnia spakował się i poszedł do domu. Powiedział, że nie będzie już dalej pracował. Od tamtej pory nie pojawił się w pracy i nie odbiera telefonów.

Jakie są nasze obowiązki jako pracodawcy? Jak rozwiązać z nim umowę? Jak postąpić z niewykorzystanym urlopem?

- pyta czytelnik

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest sumienne i staranne wykonywanie pracy (art. 100 § 1 kodeksu pracy). Ciężkim naruszeniem tego obowiązku jest nieusprawiedliwione niestawiennictwo w pracy. Konsekwencją takiego postępowania może być rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne).

Należy jednak pamiętać, że zwolnienie takie może nastąpić wyłącznie w ciągu jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o informacji uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 k.p.). Pracodawca nie musi korzystać z dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę i może poprzestać na wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę.

Wówczas nie obowiązuje miesięczny termin na rozwiązanie umowy, bowiem przepisy nie ograniczają wypowiedzenia żadnym terminem od ujawnienia przyczyny je uzasadniającej. Jeśli jednak okoliczność uzasadniająca wypowiedzenie na skutek upływu czasu stała się nieaktualna ze względu na cel wypowiedzenia, może być ono uznane za nieuzasadnione.

Wyznacznikiem utraty możliwości powołania się w wypowiedzeniu na zdarzenie je uzasadniające jest stosowany analogicznie roczny termin zatarcia ukarania karą porządkową. Tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2010 (I PK 105/10).

Bez względu na to, na który z powyższych sposobów rozwiązania umowy o pracę pracodawca się zdecyduje, jego oświadczenie powinno wskazywać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy (art. 30 § 4 k.p.).

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 § 1 zd. 1 k.p.), a za niewykorzystaną część urlopu wypoczynkowego wypłacić ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 k.p.).

Autorka jest adwokatem, prowadzi własną kancelarię

Czytaj również:

Zobacz więcej w serwisie:

Kadry i płace

»

Zwolnienia z pracy

»

Porzucenie pracy

Kadry i płace

»

Zwolnienia z pracy

»

Rozwiązanie umowy o pracę

»

Wypowiedzenie umowy o pracę

Kadry i płace

»

Zwolnienia z pracy

»

Rozwiązanie umowy o pracę

»

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

»

Zwolnienie dyscyplinarne