[b]Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2011 r. (IPPB2/436-463/10-2/MZ).[/b]

Udziałowiec spółki z o.o. zamierza podwyższyć jej kapitał zakładowy. W efekcie obejmie nowe udziały w spółce po cenie znacznie przewyższającej ich wartość nominalną. Nadwyżka wkładu przekraczająca tę wartość (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki.

Spółka powzięła wątpliwość co do sposobu określenia podstawy obliczania [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr101poz%20649.asp]podatku od czynności cywilnoprawnych[/link] (dalej PCC) takiego podwyższenia kapitału. Wystąpiła więc do Izby Skarbowej w Warszawie z wnioskiem o interpretację.

Zdaniem spółki do postawy opodatkowania należy zakwalifikować jedynie wartość podwyższenia kapitału zakładowego (nie uwzględniając kwoty, o jaką zasilony zostanie kapitał zapasowy). Nie będzie ona natomiast zobowiązana do zapłaty PCC od wartości agio, czyli kwoty zwiększenia kapitału zapasowego.

Izba skarbowa podzieliła stanowisko spółki. Jak zauważył organ, PCC podlega jedynie podwyższenie kapitału zakładowego, natomiast wkłady zwiększające wartość kapitału zapasowego nie wpływają na wysokość podstawy opodatkowania.

[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC[/i]

[ramka][b]Komentuje Radosław Pawlak, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC[/b]

Interpretację indywidualną Izby Skarbowej w Warszawie należy uznać za prawidłową. Zgodnie z art. 154 § 3 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2094poz1037a.asp]kodeksu spółek handlowych[/link] (dalej k.s.h.) udziały w spółce z o.o. nie mogą być obejmowane po wartości niższej niż ich wartość nominalna.

Ustawodawca nie przewidział jednak zakazu obejmowania udziałów powyżej tej wartości. Wskazał jedynie, że nadwyżka powstała w wyniku takiego sposobu objęcia udziałów (tzw. agio) powinna zasilić kapitał zapasowy spółki.

Konsekwencje podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego na gruncie PCC zostały określone w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o tym podatku. Mówi on, że opodatkowane są zmiany umów wskazanych w ust. 1 pkt 1 tego przepisu (w tym także modyfikacje w umowie spółki), o ile wpływają na podwyższenie podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC przez zmianę umowy spółki kapitałowej należy rozumieć podwyższenie kapitału zakładowego, niezależnie od tego, czy następuje ono z jej środków własnych czy też poprzez wniesienie wkładów.

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. będzie więc zmianą ustanawiającej ją umowy, zwiększającą podstawę opodatkowania PCC. Potwierdza to omawiana interpretacja. W rezultacie czynność taka będzie podlegała PCC. Zakres opodatkowania będzie jednak ograniczony do wartości nominalnej wartości udziałów, które podwyższą kapitał zakładowy.

Nadwyżka powstała w związku z objęciem udziałów powyżej tej wartości nie będzie bowiem zasilała kapitału zakładowego, lecz – zgodnie z art. 154 § 3 k.s.h. – kapitał zapasowy spółki.

W art. 1 ustawy o PCC, zawierającym katalog czynności podlegających opodatkowaniu, ustawodawca nie przewidział zasilenia kapitału zapasowego, jako czynności skutkującej powstaniem obowiązku podatkowego. Zgodnie natomiast z ugruntowanym stanowiskiem sądów administracyjnych wyliczenie zawarte w tym przepisie ma charakter wyczerpujący.

Potwierdza to m.in. orzeczenie [b]NSA z 28 października 2009 r. (II FSK 870/08) oraz wyrok WSA w Gdańsku z 27 maja 2010 r. (I SA/Gd 185/10).[/b]

Skoro więc czynność podwyższenia kapitału zapasowego nie została expressis verbis zawarta w art. 1 ustawy o PCC, nie będzie podlegać temu podatkowi. Z takim stanowiskiem zgadzają się również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych [b](m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 24 września 2010 r., IPPB2/436-260/10-3/AF, Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 12 listopada 2009 r., ILPB2/436-156/09-2/AJ)[/b].

Daje to wspólnikom spółek kapitałowych możliwość istotnego ich dokapitalizowania przy względnie niewielkich obciążeniach fiskalnych.

Co istotne, powstałą nadwyżkę, niepodlegającą PCC, wykorzystać można np. na pokrycie straty bilansowej. [/ramka]