[b]Jakie formalne wymogi powinny być spełnione, jeśli pracownik jeden dzień w tygodniu (lub część dnia) pracuje w innym miejscu? Czy powinno być jakieś zarządzenie wewnętrzne w tym zakresie? Czy takie wyjścia powinny być odnotowywane w książce wyjść?

A co z ewidencją obecności, jeśli pracownik w danym dniu w ogóle nie pojawia się w firmie, tylko pracuje poza nią? Czy takie wyjście/wyjazd to podróż służbowa? Czy pracodawca musi wypłacać ryczałt za używanie samochodu, czy może np. dać premię tym pracownikom, którzy wychodzą w inne miejsce? [/b]– pyta czytelnik.

Odpowiedzi na zadane pytania zależą od treści umowy o pracę tego pracownika, w szczególności sposobu określenia miejsca wykonywania pracy.

Jeżeli jest ono określone np. poprzez wskazanie miejscowości lub obszaru obejmującego zarówno miejsce, w którym co do zasady wykonywana jest praca, jak i miejsce, gdzie pracownik ma pracować okazjonalnie, nie ma potrzeby dokonywania zmian w umowie i wystarczy wydać pracownikowi odpowiednie polecenie. Sytuacja byłaby odmienna, gdyby jako miejsce wykonywania pracy w umowie wskazano konkretny adres.

[srodtytul]Polecenie służbowe[/srodtytul]

Co do zasady pracodawca może wydać pracownikowi polecenie służbowe wykonywania pracy w innym miejscu przez jeden dzień w tygodniu. I to w dowolnej formie. Pracownik ma obowiązek stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]).

Ale uwaga! Pracownicy w ciąży ani pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia nie można bez ich zgody delegować poza stałe miejsce pracy (art. 178 k. p.).

[srodtytul]Ewidencja być musi[/srodtytul]

Delegowanie pracownika w inne miejsce nie zwalnia pracodawcy z obowiązku ewidencjonowania czasu pracy. Musi on prowadzić indywidualną kartę ewidencji czasu pracy dla każdego pracownika. Przepisy nie określają szczegółowo formy prowadzenia takiej karty, może więc mieć np. postać elektroniczną.

Inną kwestią jest poświadczanie obecności w pracy. Może ono następować przez podpisanie listy obecności lub w inny sposób, np. elektronicznie czy telefonicznie. Wybór sposobu potwierdzania obecności w pracy powinien być dostosowany do rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania itd. A wybrana forma ma być – co do zasady – zapisana w regulaminie pracy (art. 104[sup]1[/sup] § 1 pkt 9 k.p.).

[srodtytul]Podróż zależy od spełnienia warunków[/srodtytul]

Czy jednodniowe wyjście/ wyjazd stanowi podróż służbową? Według art. 77[sup]5[/sup] § 1 k.p. podróż służbowa charakteryzuje się tym, że jest odbywana:

- poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy (gdy ponownie, istotne jest miejsce wykonywania pracy wskazane w umowie o pracę),

- na polecenie pracodawcy,

- w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania.

Wszystkie te cechy muszą wystąpić łącznie [b](wyrok SN z 22 lutego 2008 r., I PK 208/07).[/b]

Jeżeli zatem są spełnione powyższe warunki, mamy do czynienia z podróżą służbową.

[ramka][b]Ryczałt za samochód i premia[/b]

Ryczałt za używanie samochodu stanowi zwrot kosztów używania przez pracownika prywatnego auta w celach służbowych.

Jest wypłacany na podstawie umowy cywilnoprawnej zawieranej między pracodawcą i pracownikiem, na warunkach określonych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C22407193FF66A115A27BA76F35F3B71?id=164348]rozporządzeniu ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU nr 27, poz. 271 ze zm.)[/link].

Premia stanowi natomiast składnik wynagrodzenia pracownika wynikający z umowy o pracę i innych przepisów wewnątrzzakładowych. Oba te świadczenia mają zatem zupełnie inny charakter.[/ramka]

[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/56638.html]więcej o miejscu wykonywania pracy[/link][/b][/ramka]