W świetle art. 67[sup]5[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] możliwe jest wykonywanie pracy poza firmą przy wykorzystaniu przez zatrudnionego środków komunikacji elektronicznej (telepraca). Uzgodnienie takich warunków pracy może nastąpić albo przy zawieraniu angażu, albo już w trakcie zatrudnienia.

W drugim przypadku zmiana dotychczasowych warunków wykonywania pracy następuje bądź na mocy porozumienia stron albo z inicjatywy którejkolwiek z nich - zobacz [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/wniosek_telepraca.pdf]wzór 1[/link]. Przy czym wniosek pracownika powinien być, w miarę możności, uwzględniony. Wykluczone jest natomiast powierzenie realizacji telepracy w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

W sytuacji gdy podjęcie telepracy nastąpiło już w trakcie trwania angażu, strony stosunku pracy (czyli zarówno zatrudniony, jak i pracodawca) mogą – w okresie trzech miesięcy od daty rozpoczęcia świadczenia telepracy – składając wniosek, przywrócić poprzednie warunki zatrudnienia - zobacz [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/wniosek_zaprzestanie_telepracy.pdf]wzór 2[/link].

Wniosek ten jest wiążący, nie musi zawierać uzasadnienia, a jego zgłoszenie obliguje pracodawcę i pracownika do ustalenia – na piśmie lub ustnie – terminu, od którego następuje przywrócenie poprzednich warunków pracy.

Nie może być on jednak dłuższy niż 30 dni od daty złożenia wniosku. Oznacza to, że jeżeli nawet nie zostanie zakreślony żaden termin albo strony go przekroczą, to i tak przywrócenie poprzednich warunków angażu nastąpi po upływie 30 dni od otrzymania wniosku.

[ramka]Przykład 1

Pani Klaudia była zatrudniona na czas nieokreślony w Y sp. z o.o. od 1 kwietnia 2010 r. na stanowisku asystentki zastępcy kierownika działu obsługi klienta. Do jej obowiązków należało przygotowywanie projektów umów. Od 1 września 2010 r. wykonywała pracę w formie telepracy. 5 października 2010 r. złożyła pracodawcy wniosek o zaprzestanie świadczenia telepracy i przywrócenie poprzednich warunków zatrudnienia. Nie doszło jednak do uzgodnienia terminu, od którego zmiana ta miałaby nastąpić.

Niezależnie jednak od tego, a także biorąc pod uwagę, że wniosek pani Klaudii wpłynął do pracodawcy 5 października 2010 r., od 5 listopada 2010 r. strony będą obowiązywać ustalenia określone w kontrakcie o pracę z 1 kwietnia 2010 r.[/ramka]

Po upływie trzech miesięcy od rozpoczęcia telepracy świadczonej w wyniku umowy zawartej w trakcie trwania angażu możliwe jest przywrócenie poprzednich warunków zatrudnienia na podstawie kontraktu zmieniającego albo – dokonanego przez zatrudniającego – wypowiedzenia zmieniającego.

[srodtytul]Do widzenia

Niewyrażenie przez pracownika zgody na przywrócenie poprzednich warunków pracy określonych w wypowiedzeniu zmieniającym powoduje rozwiązanie jego kontraktu. Natomiast jeżeli to podwładny wystąpił z wnioskiem o przywrócenie poprzednich warunków zatrudnienia, wówczas szef powinien go „w miarę możliwości” uwzględnić. Nie ma jednak takiego obowiązku.

[ramka]Przykład 2

Od 15 czerwca 2010 r. pani Iwona była zatrudniona w B sp. z o.o. na czas nieokreślony. Natomiast od 15 lipca podjęła telepracę. 10 listopada 2010 r. pracodawca na piśmie oświadczył, że chciałby, aby wróciła do poprzednich warunków zatrudnienia. Pani Iwona wyraziła na to zgodę i w tym samym dniu strony zawarły pisemne porozumienie o zaprzestaniu od 20 listopada 2010 r. wykonywania pracy w formie telepracy i przywróceniu poprzednich warunków zatrudnienia, tj. określonych w kontrakcie z 15 czerwca 2010 r.[/ramka]

[ramka]Przykład 3

Pracodawca – po upływie trzech miesięcy od podjęcia przez panią Ewelinę telepracy – zażądał zaprzestania wykonywania zadań w tej formie i przywrócenia poprzednich warunków zatrudnienia, składając jej wypowiedzenie zmieniające. Pani Ewelina nie wyraziła jednak na to zgody. Umowa o pracę rozwiąże się zatem z upływem okresu wskazanego w wypowiedzeniu zmieniającym.[/ramka]

[ramka]Przykład 4

Pani Dominika po upływie trzech miesięcy od podjęcia telepracy wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w tym systemie i przywrócenie poprzednich warunków zatrudnienia. Pracodawca może go, w miarę możliwości, uwzględnić, ale wniosek ten nie jest dla niego wiążący. Miałby obowiązek go respektować, gdyby pani Dominika złożyła wniosek przed upływem trzech miesięcy od podjęcia telepracy.

[/ramka]

Autorka jest adwokatem, prowadzi własną Autorka jest adwokatem, prowadzi własną kancelarię w Płocku

  [ramka] [b]Zobacz:[/b]

Wzór 1: [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/wniosek_telepraca.pdf]Wniosek o wykonywanie pracy w formie telepracy (pdf)[/link]

Wzór 2: [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/wniosek_zaprzestanie_telepracy.pdf]Wniosek o zaprzestanie wykonywania telepracy i przywrócenie poprzednich warunków zatrudnienia (pdf)[/link][/ramka]