Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okresy nauki związane z ukończeniem szkoły.
Zasady wliczania przedstawiają się następująco:
- szkoła zasadnicza lub inna równorzędna zawodowa – wlicza się przewidywany programem nauczania czas trwania nauki, ale nie więcej niż trzy lata,
- średnia zawodowa – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej niż pięć lat,
- średnia zawodowa dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych szkół zawodowych) – pięć lat,
- średnia ogólnokształcąca – cztery lata,
- policealna – sześć lat,
- wyższa – osiem lat.
Tak stanowi art. 155 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link].
Wliczenie do stażu urlopowego okresu nauki zależy od ukończenia szkoły, które trzeba udokumentować świadectwem lub dyplomem szkoły. Przykładowo student, który uzyskał tylko absolutorium (nie ma dyplomu ukończenia uczelni), nie może ubiegać się o uwzględnienie w swoim stażu urlopowym ośmiu lat z racji ukończenia szkoły wyższej.
Jeśli pracownica w trakcie zatrudnienia uzyskała tytuł licencjata, mogła ubiegać się o zaliczenie ośmiu lat do stażu urlopowego. Jest to bowiem tytuł zawodowy, nadawany absolwentom studiów wyższych, tak jak tytuł magistra.
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 155 § 2 k.p. jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres tego zatrudnienia, w którym pobierał naukę, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest dla niego korzystniejsze.
Jeżeli zatem dotychczasowy urlop pracownicy wynosił 20 dni, uzyskanie dyplomu uczelni oraz wliczenie jej z tej racji ośmiu lat może spowodować, że gdy przed podjęciem studiów pracowała co najmniej dwa lata, urlop zwiększy się jej z 20 do 26 dni.
Spowoduje to, zgodnie z art. 158 k.p., konieczność uzupełnienia go o kolejne sześć dni, gdy 20-dniowy urlop w danym roku kalendarzowym już wybrała. Gdyby go nie wykorzystała, te 20 dni zwiększają się o kolejne sześć w roku, w którym pracownica nabyła do nich prawo.
[i]Autor jest prowadzącym Kancelarię Prawa Pracy [/i]