Kontynuując temat odszkodowań pracowniczych, opisujemy dziś kolejne, tym razem związane z wydaniem świadectwa pracy. Dokument ten wydajemy w związku z rozwiązaniem bądź wygaśnięciem stosunku pracy, uwzględniając w nim:

- okres i rodzaj wykonywanej pracy,

- zajmowane stanowisko,

- tryb rozwiązania umowy o pracę,

- informacje dotyczące uprawnień pracowniczych i z ubezpieczenia społecznego oraz

- informacje o zajęciu wynagrodzenia i dodatkowo na żądanie pracownika informacje dotyczące wysokości i składników jego wynagrodzenia.

Takie są ogóle zasady, o których mówi art. 97 k.p. Inne, bardziej szczegółowe, informacje zawiera [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E5708D4FA5E6E882BAC87B254452C88A?id=73959]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.)[/link].

[srodtytul]Doręcz prawidłowo[/srodtytul]

Świadectwo pracy wydaje się pracownikowi do rąk własnych albo upoważnionej do tego osobie. Kiedy? Najlepiej w dniu, w którym dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. Jeżeli natomiast żadna z tych osób nie może odebrać dokumentu osobiście, to w ciągu siedmiu dni od ustania zatrudnienia należy wysłać go pocztą, doręczyć przez innego pracownika lub kuriera.

Jeżeli natomiast pracodawca wystawia świadectwo pracy temu, kto zmarł, to dokument należy włożyć do akt osobowych tego pracownika. Wydać można go dopiero wtedy, gdy rodzina zmarłego lub spadkobierca wystąpią z wnioskiem o uzyskanie świadectwa pracy. Pamiętajmy, że świadectwo pracy należy wydać niezależnie od tego, czy zatrudniony rozliczył się z pracodawcą.

Uwaga! Są wyjątki, kiedy pracodawca nie ma obowiązku wydawania świadectwa pracy. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę szef nawiązuje z pracownikiem kolejny stosunek pracy lub gdy firma przechodzi na innego pracodawcę – art. 231 k.p.

[srodtytul]Prostujemy i…[/srodtytul]

Świadectwo pracy trzeba wypełnić precyzyjnie i zgodnie z prawdą, tak by pracownik nie musiał występować o sprostowanie tego dokumentu. Wniosek w tej sprawie należy złożyć w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Uwzględniając go, pracodawca wystawia nowy dokument i przekazuje pracownikowi.

W przeciwnym razie w terminie siedmiu dni od zawiadomienia o odrzuceniu wniosku o sprostowanie pracownik może skierować sprawę do sądu pracy. A jeżeli ten przychyli się do wniosku zatrudnionego, to nowe świadectwo pracy trzeba wydać niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.

[srodtytul]… płacimy[/srodtytul]

Niewydanie świadectwa pracy w terminie albo dokonanie tego niewłaściwie pociąga za sobą finansowe konsekwencje. Pracownik, który na skutek tych uchybień poniósł szkodę, może wystąpić z powództwem o odszkodowanie. Przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, pod warunkiem że nie będzie on dłuższy niż sześć tygodni (art. 99 § 2 k.p.).

Z przepisu nie wynika jednak, o jakie pobory chodzi: te, które wypłacał dotychczasowy pracodawca, czy obiecane w nowej firmie. Większość ekspertów twierdzi jednak, że wysokość rekompensaty musi być adekwatna do wysokości pensji, którą pracownik mógłby uzyskać, gdyby zatrudnił się u nowego pracodawcy.

Zanim sąd zasądzi odszkodowanie, pracownik musi udowodnić, że niewydanie świadectwa w terminie bezpośrednio przyczyniło się do tego, że umowa z nowym pracodawcą nie została podpisana (art. 6 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Potwierdził to także [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 10 listopada 1978 r. (sygn. I PRN 107/78)[/b]. A w innym wyroku stwierdził, że pracownik może na podstawie art. 471 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] w związku z art. 300 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy [/link]dochodzić od pracodawcy naprawienia szkody wyrządzonej niewydaniem świadectwa innej niż utrata zarobków w związku z pozostawaniem bez pracy [b](wyrok z 13 października 2004 r., sygn. II PK 36/04)[/b].

[b]Uwaga![/b] Licząc odszkodowanie za niewydanie w terminie lub wydanie niewłaściwe świadectwa pracy, stosujemy zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Tak wynika z § 2 pkt 1 ust. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=487D8A806F7A86D551734B18717A7B47?id=73966]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)[/link].

To odszkodowanie, tak samo jak większość innych, ustalamy z pominięciem współczynnika.