[b]Tak[/b]. Czytelnik może zatrudnić czasowo innego pracownika albo pełnoletniego członka rodziny w miejsce pracownika nieobecnego w pracy m.in. z powodu choroby, jeśli z tej przyczyny jest on nieobecny w pracy nieprzerwanie przez co najmniej dziesięć dni.

Zapisano to wyraźnie w art. 36 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77426]ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link].

Możliwość zatrudniania pracownika albo pełnoletniego członka rodziny dotyczy także sytuacji, gdy powód nieobecności trwającej nieprzerwanie co najmniej dziesięć dni jest inny. We wskazanym przepisie mówi się o nieobecności spowodowanej szczególnymi względami i przykładowo wymienia się oprócz choroby urlop i powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Oczywiście czasowe zatrudnienie innego pracownika oznacza konieczność zawarcia umowy o pracę i dopełnienia obowiązków związanych z ubezpieczeniem w ZUS, co w praktyce może zniechęcać do skorzystania z możliwości przewidzianej w tym przepisie.

Ale to już inne zagadnienie. Podatnik bowiem opłacający kartę podatkową nie może zatrudnić innego pracownika w miejsce nieobecnego na innej podstawie, jak tylko stosunek pracy. [b]Nie jest więc możliwe zatrudnianie pracownika na podstawie umowy-zlecenia[/b], a to ze względu na art. 25 ust. 1 wspomnianej ustawy, w którym ustalono ogólne warunki korzystania z tej formy rozliczeń z fiskusem.

Jednym z tych warunków jest, by podatnik nie korzystał z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę. [b]Może więc angażować pracowników tylko na podstawie umowy o pracę, oczywiście także na czas określony i na czas wykonania określonej pracy.[/b]

Trzeba też pamiętać o wpisaniu pracownika zatrudnionego w miejsce nieobecnego do ewidencji zatrudnienia.