[b]Zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na trzymiesięczny okres próbny od 1 marca 2009 r. do 31 maja 2009 r. W tym czasie mężczyzna dwa razy brał zwolnienie lekarskie. Pierwszy raz między 2 a 6 marca, potem od 25 maja do 7 czerwca br. Przed końcem okresu próbnego pracownik zażądał przedłużenia umowy o dwa tygodnie w związku z nieobecnością w pracy z powodu choroby. Czy ma do tego prawo?[/b]
[b] Nie.[/b] Umowa zawarta na okres próbny nie ulega przedłużeniu z powodu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, bez względu na okres, na jaki została zawarta. Umowa, o której wspomina czytelnik, została rozwiązana z mocy prawa 31 maja 2009 r. Pracodawca nie musi z podwładnym zawierać kolejnej umowy o pracę, np. na czas nieokreślony lub określony. Nie będzie na pewno mógł zawrzeć kolejnej umowy na okres próbny z tą osobą.
A to dlatego, że umowę na okres próbny pracodawca może podpisać z danym pracownikiem w ramach tej samej pracy (stanowiska, zawodu) tylko raz. Nie można jej przedłużyć ani ponowić.
W praktyce pierwsza umowa, jaką pracodawca podpisuje z pracownikiem zwłaszcza na stanowiskach niższego szczebla, jest najczęściej umową na okres próbny. Taki angaż nie może trwać dłużej niż trzy miesiące. Kodeks pracy przewiduje tylko górną granicę czasu trwania takiej umowy, nie ma więc żadnych przeszkód, aby strony swobodnie kształtowały krótszy termin jej trwania – okres próbny może więc trwać np. dwa tygodnie, miesiąc, dwa miesiące, ale nie cztery miesiące.
Umowa zawarta na okres próbny jest wynikiem zgodnego oświadczenia woli pracownika i pracodawcy, na mocy którego pracownik zobowiązuje się do świadczenia określonej pracy w oznaczonym miejscu i czasie za wynagrodzeniem na rzecz pracodawcy.
Umowa na okres próbny może poprzedzać umowę na czas określony, umowę na zastępstwo, umowę na czas wykonania określonej pracy, umowę na czas nieokreślony. Taki angaż ulega przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli zostanie zawarta na okres dłuższy niż jeden miesiąc, a uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Umowa na okres próbny rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki ją zawarto. W trakcie trwania umowy może się jednak okazać, że pracownik nie wypełnia należycie swoich obowiązków albo że posiadane przez niego kwalifikacje są zbyt niskie na danym stanowisku. Taką umowę można wówczas rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia przewidzianego w art. 34 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9C6BC25035137C51ECB36D9DC1E75822?id=76037]k.p[/link]. Wypowiedzenie takiej umowy nie musi być uzasadnione ani przez pracownika, ani przez pracodawcę.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– art. 30 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9C6BC25035137C51ECB36D9DC1E75822?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]