[b]Tak.[/b] W takiej liście czynności podwładnego może być umieszczony zapis o wykonywaniu innych czynności, niewymienionych w zakresie obowiązków. Pracodawca nie musi wpisywać do karty stanowiskowej wszystkich czynności, a np. tylko przykładowe zadania wykonywane na zajmowanym przez pracownika stanowisku. Nie ma jednak przeszkód, aby zakres taki zawierał nie tylko wyliczenie konkretnych czynności pracownika, ale także zapis, że jest on zobowiązany do wykonywania innych czynności, niewymienionych w zakresie obowiązków.

[b]Samo niepodpisanie przez pracownika zakresu obowiązków nie uzasadnia jeszcze wypowiedzenia umowy, pod warunkiem że zatrudniony wykonuje swoje obowiązki, z którymi został zapoznany.[/b] Jednakże gdy pracownik nie tylko nie chce podpisać zakresu obowiązków, ale też nie chce go przyjąć do wiadomości, takie postępowanie może stanowić podstawę do rozwiązania umowy za wypowiedzeniem.

[b]Zdaniem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z 3 kwietnia 1997 r. (I PKN 77/97)[/b] odmowa przyjęcia i podpisania zakresu czynności ustalonego zgodnie z umową o pracę może stanowić uzasadnioną przyczynę jej wypowiedzenia. SN wskazał bowiem, że odmowa przyjęcia zakresu obowiązków przez pracownika stanowi wyraz braku jego woli do respektowania tego, co wynika z zakresu obowiązków.

[i]Podstawa prawna:

– art. 94 pkt 1, art. 100 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B316FF41C853C6C098C562B3BD58C6D3?id=76037]kodeksu pracy[/link] (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/i]