[b]Mogą nią być poprzedzone umowy na czas określony, nieokreślony lub wykonywania konkretnej pracy oraz na czas zastępstwa. [/b]Musi ona jednak spełniać wszystkie rygory i formy przewidziane dla umów o pracę.

Umowa na okres próbny jest ograniczona w czasie. Ustawodawca uznał, że pracownik nie może być testowany dłużej niż trzy miesiące. Kodeks pracy nie określa minimalnego czasu, na jaki ma być podpisana umowa na okres próbny. Praktyka pokazuje, że nie może być krótszy niż okres najkrótszego wypowiedzenia przewidzianego dla tego typu kontraktu, czyli trzy dni. Może się okazać, że określony przez strony czas próby będzie zbyt krótki na to, by zweryfikować przydatność pracownika na określonym stanowisku. Można wtedy przedłużyć umowę, jednak suma wszystkich okresów próby nie może przekraczać trzech miesięcy.

Trzeba także pamiętać, że do okresu próby wliczane są wszystkie przerwy, np. choroba pracownika. Kiedy więc wróci on ze zwolnienia, to okres próby nie zostaje automatycznie wydłużony.

Jeżeli umowa na okres próby została zawarta na dłużej niż trzy miesiące w celu obejścia przepisów, np. o ograniczeniu kolejnych umów na czas określony, to należy ją traktować jak umowę zawartą na czas nieokreślony.

[srodtytul]Ile umów[/srodtytul]

[b]Wątpliwości budzi możliwość zawierania z jednym pracodawcą wielu umów
o pracę na okres próbny.[/b]

Wydaje się, że ograniczenie w tym zakresie odnosi się jedynie do umów, dotyczących jednego stanowiska czy rodzaju pracy. Jeżeli zatem pracodawca chce po trzech miesiącach przetestować kandydata na innym stanowisku niż to, na którym był sprawdzany wcześniej, to może to zrobić, jednak próba musi dotyczyć rzeczywiście zupełnie innego rodzaju pracy.

Należy pamiętać, że nie ma on obowiązku automatycznego zawarcia umowy o pracę po zakończeniu próby. Jeżeli uzna, że pracownik nie spełnił jego oczekiwań, to po upływie umówionego okresu może mu podziękować za dalszą pracę.

[srodtytul]Dodatkowe wolne[/srodtytul]

W czasie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę pracownikowi należą się dwa dni wolne na poszukiwanie pracy. [b]Zgodnie z kodeksem pracy okres wypowiedzenia umowy na próbę wynosi dwa tygodnie, tylko gdy została ona zawarta na trzy miesiące.
[/b]
Gdy próba nie przekracza dwóch tygodni, okres wypowiedzenia wynosi trzy dni, a gdy czas próby strony ustaliły na okres dłuższy niż dwa tygodnie, lecz krótszy niż trzy miesiące, to czas wypowiedzenia wynosi tydzień. W tych przypadkach zwalniany nie ma prawa do dodatkowych dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Co ważne, umowa na czas próby nie jest tożsama z umową na czas określony, nie należy jej zatem uwzględniać przy liczeniu kolejnych takich umów z tym samym pracodawcą. Przypominamy, że zgodnie z art. 251 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link], jeśli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony, to zawarcie kolejnej jest równoznaczne w skutkach z zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeżeli przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy nie przekroczyła jednego miesiąca.

[b]Jeśli więc pracodawca podpisał umowę na okres próby, to może bez obaw
zawierać z pracownikiem dwie umowy na czas określony.
[/b]