Senat zajął się dziś nowelizacją kodeksu pracy. Zdejmie ona z barków pracodawców niepotrzebną biurokrację i obciążenia. Przygotowany przez tę izbę projekt upraszcza zasady wydawania świadectw pracy, wykonywania wstępnych badań lekarskich oraz prowadzenia szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Najistotniejsza zmiana ogranicza wysyłanie ludzi na badania lekarskie w sytuacji, w której są one niepotrzebne. Przewiduje się mianowicie, że firma, angażując nowego pracownika na stanowisko podobne do tego, które zajmował dotychczas, nie będzie musiała przeprowadzać wstępnych badań lekarskich, jeżeli zainteresowany ma aktualne orzeczenie lekarskie.
Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, by ten przepis nie pozostał martwy, należy zobowiązać poprzednią firmę do wydania byłemu pracownikowi oryginału orzeczenia lekarskiego. W przeciwnym razie nowy pracodawca i tak będzie musiał go wysłać na badania lekarskie.
Przewiduje się też zmiany dotyczące zatrudniania pracowników w sposób cykliczny, sezonowy lub dorywczy. Obecnie firma, która stosuje ten sposób angażowania, musi za każdym razem po zakończeniu umowy wystawić zainteresowanemu świadectwo pracy. To także ma się zmienić. Senatorowie proponują bowiem, by nie było takiego obowiązku, jeśli strony zamierzają zawrzeć kolejną umowę w ciągu 90 dni od zakończenia poprzedniej.
Podobne ułatwienie ma dotyczyć szkoleń BHP. Obecnie muszą one być prowadzone przy każdym kolejnym zatrudnieniu pracownika na tym samym stanowisku, jeśli następuje to w krótkich okresach. Senat proponuje, by w razie ponownego zatrudnienia tej samej osoby w ciągu 90 dni szkolenie BHP było wymagane wyłącznie wówczas, gdy dojdzie do zmiany przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących w danym zakładzie pracy lub zmiany techniczno-organizacyjnych warunków pracy na danym stanowisku.