Wystawiłam świadectwo pracy z datą 20 sierpnia 2007 r. Już po pewnym czasie zauważyłam błąd dotyczący podstawy zwolnienia pracownika – zamiast art. 30 § 1 pkt 1 k.p. powinien być art. 30 § 1 pkt 2 k.p. Sprostowałam go, wysyłając pracownikowi ponownie świadectwo. Czy w jego tytule powinnam napisać: świadectwo pracy – sprostowanie, czy wystarczy – świadectwo pracy. Z jaką datą wystawić sprostowany dokument – pierwszego świadectwa czy może napisać: świadectwo pracy – sprostowanie z dnia...?
Informacje w świadectwie pracy muszą być prawdziwe, pełne i rzetelnie podane. Jest to bowiem podstawowy dokument potwierdzający fakt i przebieg zatrudnienia. Jeśli więc pracownik zauważy w nim pomyłki lub braki, może domagać się ich zmiany. Podobnie – z własnej inicjatywy – robi to pracodawca, jeśli spostrzeże swój błąd w wydanym już dokumencie.
Przepisy, a zwłaszcza rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.), nie przewidują sytuacji związanych z poprawianiem tych dokumentów.
Dobry sposób przyjęła czytelniczka, wysyłając pracownikowi sprostowane świadectwo. Mogła je poprzedzić pismem przewodnim, wyjaśniając, dlaczego to robi. Chodziło o prawidłowe podanie przyczyny rozwiązania umowy – zamiast porozumienia stron należało wpisać rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem (i określić, przez kogo).
Nowy dokument musi mieć datę faktycznego wystawienia i w tytule może zawierać sformułowanie „świadectwo pracy – sprostowanie”. Ale adnotacji „sprostowanie” można też nie dopisywać.
Pracodawca musi jednak pamiętać o tym, że po wysłaniu nowego świadectwa pracownik ma dwa dokumenty i dwoma może się posługiwać. Jedno z nich będzie jednak poświadczać nieprawdę. Były szef powinien zatem poprosić o zwrot wcześniej wydanego, błędnego świadectwa. Problem może pojawić się wtedy, gdy były pracownik nie będzie chciał go zwrócić. Nie ma bowiem przepisów, które mogłyby go do tego zmusić.
Drugie świadectwo szef może wysłać pracownikowi pocztą. Jego wydanie uruchamia ponowną procedurę związaną ze sprostowaniem, jeżeli były zatrudniony nie zgadza się z treścią tego dokumentu. Zgodnie z art. 97 § 2 1 k.p. pracownik może domagać się, aby pracodawca zmienił wydane mu świadectwo pracy. Ma na to siedem dni od otrzymania dokumentu. Jeśli pracodawca uwzględni wniosek, to wystawia nowe świadectwo. Gdy negatywnie rozpatrzy wniosek pracownika, to w ciągu siedmiu dni pisemnie go o tym zawiadamia. Zatrudnionemu wówczas przysługuje prawo żądania sprostowania świadectwa do sądu pracy, a pouczenie o tym musi być zawarte w tym dokumencie. Trzeba jednak zmieścić się w siedmiodniowym terminie od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy.