Na płatność firma może czekać nawet kilka miesięcy. Czas oczekiwania zależy od tego, czy od razu złoży poprawny wniosek o wypłatę dotacji, czy będzie on zawierał błędy wymagające korekty.

Jak jest w praktyce? – W 2009 r. nie wpłynął do nas choćby jeden wniosek, który nie wymagałby co najmniej dwóch poprawek – mówi Renata Siwiec, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

[wyimek]18 proc. firm, które otrzymały dotacje na Warmii i Mazurach, wzięło udział w szkoleniach[/wyimek]

Remedium na błędy we wnioskach mają być szkolenia z rozliczeń. Są one bezpłatne i obejmują wszystkie firmy, które podpisały umowy o dofinansowanie. Odbywają się w każdym województwie. Ich dostępność dla przedsiębiorców jest więc duża. Gorzej z uczestnikami.

– Zainteresowanie szkoleniami z rozliczania projektów regionalnego programu operacyjnego „Warmia i Mazury” wśród przedsiębiorców w 2009 r. było niewielkie. Łącznie w szkoleniach udział wzięło jedynie 114 przedsiębiorców z 617, którzy podpisali umowy o dotacje – przytacza dane Bożena Cebulska, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Tłumaczy, że absencja przedsiębiorców na szkoleniach skutkuje potem dużą liczbą błędów we wnioskach o płatności. Dlaczego frekwencja jest słaba?

– Jest to spowodowane m.in. korzystaniem z usług firm doradczych, których większość nie jest jednak wyspecjalizowana w prawidłowym sporządzaniu dokumentów potwierdzających realizację projektów – wyjaśnia Cebulska. Dodaje, że trudno się dziwić przedłużającemu się transferowi środków, bo wnioski z błędami muszą być poprawiane, często wielokrotnie.

Urzędnicy podkreślają, że obecność na szkoleniach leży w interesie obydwu stron.

– Składając bezbłędne wnioski, firmy szybciej otrzymają pieniądze, oszczędzając przy tym pracy osobom rozliczającym dotacje – tłumaczy prezes WMARR.

W Warmińsko-Mazurskim w I kwartale br. zaplanowano trzy szkolenia z rozliczania projektów. Przewidziano udział beneficjentów, którzy podpisali umowy w listopadzie i grudniu 2009 r., a którzy pierwsze wnioski o płatność będą składać w I kwartale 2010 r. Pozostaje pytanie o frekwencję.