Mediacja i inne sposoby pozasądowego rozwiązywania sporów w zamówieniach publicznych

Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych tzw. „nowe p.z.p.” po raz pierwszy wprowadziła do zamówień publicznych możliwość zawierania ugód za pomocą pozasądowych metod rozwiązywania sporów. Przepisy dotyczące pozasądowego rozwiązywania sporów zostały uregulowane w pięciu artykułach, od art. 591 do art. 595, działu X nowego p.z.p.

Publikacja: 05.08.2021 11:32

Mediacja i inne sposoby pozasądowego rozwiązywania sporów w zamówieniach publicznych

Foto: Adobe Stock

Co najważniejsze, nie dotyczą one postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a wyłącznie sporów stron powstałych na etapie realizacji umowy. Rozwiązanie to podtrzymuje wypracowane przez doktrynę stanowisko, iż w tym pierwszym przypadku, zawarcie ugody jest niedopuszczalne.

Nie wszystkie jednak spory zaistniałe pomiędzy stronami zawartej umowy o zamówienie publiczne mogą być rozstrzygane pozasądowo. W art. 591 ustawodawca ograniczył je do spraw majątkowych, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne. Przykładowo więc, spory dotyczące zmiany sposobu realizacji umowy, przedłużenia terminu jej realizacji czy też ochrony praw autorskich nie będą objęte tymi regulacjami.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki