Trybunał UE: można pracować 7 dni bez przerwy

Przysługujący pracownikom odpoczynek tygodniowy niekoniecznie musi zostać udzielony w dniu następującym po sześciu kolejnych dniach pracy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE, zaznaczając, iż można go udzielić w jakimkolwiek dniu w ramach każdego okresu siedmiodniowego.

Aktualizacja: 09.11.2017 09:48 Publikacja: 09.11.2017 09:15

Trybunał UE: można pracować 7 dni bez przerwy

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła António Fernando Maio Marques da Rosa byłego pracownika jednego z kasyn w Portugalii. Kasyno, w którym pracował jest otwarte codziennie, oprócz 24 i 25 grudnia, od popołudnia do rana dnia następnego.

W latach 2008 i 2009 A.F. Maio Marques da Rosa czasami pracował przez siedem kolejnych dni. Począwszy od 2010 r. operator kasyna, spółka Varzim Sol zmieniła organizację czasu pracy, tak aby pracownicy wykonywali pracę maksymalnie przez sześć kolejnych dni. Gdy jego stosunek pracy uległ zakończeniu w marcu 2014 r., A.F. Maio Marques da Rosa wniósł powództwo przeciwko swojemu byłemu pracodawcy o ustalenie, że spółka nie udzielała mu obowiązkowych dni odpoczynku, do których w jego ocenie był on uprawniony. Zażądał on odszkodowania i rekompensaty z tytułu wynagrodzenia należnego za przepracowane nadgodziny.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama