Reklama
Rozwiń

Głosowanie w spółce komandytowo-akcyjnej

Czy w spółce komandytowo-akcyjnej musi funkcjonować walne zgromadzenie? Jaki jest stosunek akcji do głosów? Czy są jakieś wyjątki co do wykonywania prawa głosu z akcji i jaką większością głosów zapadają uchwały walnego zgromadzenia w S.K.A.? Generalnie, jakie sprawy wymagają uchwały walnego zgromadzenia i jak odbywa się głosowanie?

Publikacja: 22.09.2017 06:20

Głosowanie w spółce komandytowo-akcyjnej

Foto: Fotolia.com

Wszystko o głosowaniu w spółce komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: S.K.A.) jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za jej zobowiązania wobec wierzycieli odpowiada minimum jeden komplementariusz, co najmniej jeden wspólnik natomiast jest akcjonariuszem. To jedyny rodzaj spółki osobowej, w której występuje – i to obligatoryjnie – walne zgromadzenie. W kwestiach zaś związanych z tym organem, a nieuregulowanych w kodeksie spółek handlowych (w dziale poświęconym S.K.A.), stosuje się odpowiednio, tj. z uwzględnieniem zachodzących różnic, przepisy dotyczące spółki akcyjnej. Dystynkcje natomiast dotyczą podmiotów uprawnionych do uczestnictwa w tym gremium, prawa głosu oraz zakresu spraw wymagających uchwał walnego zgromadzenia. Oprócz bowiem innych osób wskazanych w uregulowaniach o spółce akcyjnej, a mających prawo udziału w obradach, opisane uprawnienie przysługuje również akcjonariuszowi oraz komplementariuszowi także w przypadku, gdy ten ostatni nie jest akcjonariuszem spółki (jak również, gdy nie ma on prawa reprezentowania spółki lub prowadzenia jej spraw, a jest członkiem rady nadzorczej).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego