Zezwolenie na pracę cudzoziemca albo wiza „Vander Elst”

Legalizacja pracy i pobytu cudzoziemca w Polsce nie oznacza automatycznie możliwości świadczenia przez niego pracy, nawet czasowo, w innym kraju. Przed delegowaniem pracownika niebędącego obywatelem Unii Europejskiej trzeba ustalić, czy pozwalają na to przepisy państwa docelowego.

Publikacja: 21.09.2017 06:40

Zezwolenie na pracę cudzoziemca albo wiza „Vander Elst”

Foto: Fotolia.com

- Jak wygląda obecnie sytuacja związana z zatrudnianiem obywateli Ukrainy?

Katarzyna Gospodarowicz: Jak wynika z danych statystycznych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najliczniejszą grupą wspierającą polskie firmy są właśnie obywatele Ukrainy. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na pracę i brak wystarczającej liczby wykwalifikowanej kadry po naszej stronie, wydaje się, że konieczność zatrudniania sąsiadów zza wschodniej granicy będzie się utrzymywała jeszcze jakiś czas. Początkowo pracownikom tym powierzane były wyłącznie proste prace porządkowe czy stanowiska produkcyjne niewymagające dodatkowych kwalifikacji. Z czasem jednak, gdy polscy pracodawcy nabrali zaufania do tej grupy podwładnych, zaczęli ich obsadzać na coraz bardziej odpowiedzialnych stanowiskach. Obecnie można spotkać pracowników z Ukrainy zatrudnionych przy bezpośredniej obsłudze klienta, a nawet na kasach w jednej z największych sieci restauracji w Polsce. Pracodawcy również delegują swoich podwładnych za granicę do klientów na terenie Unii Europejskiej, w tym bardzo często do Niemiec.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki