Tajemnica w przetargu nie może być nadużywana - orzeczenie KIO

Zastrzeżenie poufności składników ceny w przetargu utrudnia weryfikację ofert konkurentów.

Publikacja: 22.06.2017 06:48

Tajemnica w przetargu nie może być nadużywana - orzeczenie KIO

Zamawiający ma prawo odtajnić części oferty, która zawiera rozbicie ceny ofertowej na składniki, jeśli wykonawca faktycznie nie wykaże, że stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa. Tak uznali arbitrzy z Krajowej Izby Odwoławczej.

Sprawę przed KIO zainicjował jeden z oferentów. Uznał, że ujawnienie przez zamawiającego części jego oferty było niezgodne z prawem zamówień publicznych i ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Argumentował, że zastrzegł tajemnicę przedsiębiorstwa na etapie składania ofert, czyli w terminie. Zastrzeżenie miało jego zdaniem uzasadnienie merytoryczne. Ujawnienie informacji uznanych za poufne pozwalałoby jego konkurentom ustalić m.in. ceny urządzeń, których używał, koszty roboczogodzin oraz ceny ofert podwykonawców. Ujawnienie poszczególnych pozycji prowadziłoby też do ujawnienia informacji zawartych w umowach odwołującego z jego dostawcami i podwykonawcami. Na ich podstawie inni wykonawcy mogliby ustalić np. ceny dostawy materiałów, urządzeń oraz wysokość ofert podwykonawców. Ujawnienie takich informacji – o dużej wartości gospodarczej – groziłoby firmie szkodą.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki