Aktualizacja: 16.06.2017 11:14 Publikacja: 16.06.2017 10:00
Częstotliwość badań okresowych zależy od rodzaju i warunków świadczonej pracy
Foto: 123RF
NIK skontrolowała 4 wojewódzkie ośrodki medycyny pracy, a PiP - 213 pracodawców i 1003 stanowiska pracy. Celem było zidentyfikowanie problemów negatywnie wpływających na wywiązywanie się z obowiązku zapewnienia pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej.
Obowiązek jej zapewnienia ciąży na pracodawcy. Zgodnie z przepisami nie może on dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Pracodawca musi też przechowywać orzeczenia wydane na podstawie badań lekarskich. Nie ma jednak obowiązku przechowywania w aktach osobowych pracownika kopii skierowania na badania. Dlatego inspektorzy pracy nie mogli sprawdzić, czy pracodawcy wpisywali w skierowaniach wyczerpujące informacje o występujących na stanowisku pracy czynnikach szkodliwych dla zdrowia, aktualnych wynikach ich badań i pomiarów oraz warunkach uciążliwych. Kwestia ta ma kluczowe znaczenie, gdyż sami pracodawcy nie zawsze prawidłowo oceniają ryzyka na danym stanowisku pracy, a od tego, co wpiszą w skierowaniu, zależy zakres badań zleconych przez lekarza medycyny pracy.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Musi więc także zadbać o dobrostan kadr. Przez swoją bierność może utracić najcenniejszych pracowników.
Tam, gdzie przekroczony został próg dopuszczalnego hałasu, firma powinna zapewnić pracownikom ochronniki słuchu – przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.
Możliwość zabrania czworonoga do biura to benefit, który pozytywnie wpływa na atmosferę w pracy, a szczególnie na poziom zadowolenia właściciela zwierzaka. Poprawia także postrzeganie firmy na rynku.
Jeżeli pracodawca zezwala na przychodzenie do pracy ze zwierzętami, to powinien ustalić zasady ich przebywania na terenie zakładu pracy, uwzględniając wiążące się z tym zagrożenia.
ZUS zmusza pracodawców, by zbierali informacje na temat preferencji żywieniowych ich pracowników.
Pracodawcy będą mieli czas do stycznia 2026 roku na wprowadzenie zmian obniżających temperaturę w miejscu pracy.
Przepisy nie rozstrzygają kolejności postępowań odszkodowawczych. Czy brak wypłaty świadczenia z ustawy wypadkowej zamyka pracownikowi drogę sądową w dochodzeniu roszczeń od pracodawcy?
Nowe regulacje dotyczące temperatur w miejscu pracy nie będą zawierały wzbudzającego kontrowersje pojęcia „tempa metabolizmu”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas