Aktualizacja: 14.11.2016 15:25 Publikacja: 14.11.2016 14:55
Weronika Papucewicz
Foto: rp.pl
W programie #RZECZoPRAWIE wyjaśniała to Weronika Papucewicz, prawnik z kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto.
- Chodzi o przepis art. 22(1) kodeksu pracy. Po nowelizacji miał umożliwiać weryfikację karalności kandydata do pracy lub pracownika, któremu pracodawca chce zmienić stanowisko. Ale stosowna zmiana wypadła z projektu. O ten przepis zabiegał przede wszystkim sektor usług finansowych, ale nie tylko. Na rzecz jego wprowadzenia mocno działali przedsiębiorcy z ABSL [Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, który zrzesza centra usług wspólnych, outsourcingu procesów biznesowych, IT - przypis red.]. Chodzi bowiem nie tylko o bezpieczeństwo banków, ale także zwykłego konsumenta. W sytuacji, gdy naszymi pieniędzmi obracają pracownicy, którzy mogą być skazani np. za przestępstwa skarbowe, bezpieczeństwo pieniędzy klienta może być zakwestionowane - mówiła prawniczka.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nalicza dodatkowe składki na ubezpieczenie społeczne osobom, które łączą umowę o pracę oraz umowę o świadczenie usług (B2B) zawarte z tym samym podmiotem.
Przedsiębiorcy obawiają się, że przy wdrażaniu dyrektywy platformowej rząd będzie próbował ograniczyć stosowanie umów cywilnoprawnych. Chodzi o usługi dowozu jedzenia do domu, takie jak Uber, Glovo czy Pyszne.pl.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę, która reguluje działalność takich platform usługowych, jak Uber, Glovo czy Bolt.
Umowa na zastępstwo nie wchodzi do limitów zatrudnienia na czas określony. Ale można ją stosować tylko w ściśle określonych okolicznościach. Kiedy umowa na zastępstwo jest dopuszczalna?
Gdyby nie przepchnięta trzy lata temu kolanem ustawa Kukiz'15, tematu centralnego rejestru umów by nie było.
Zarówno zleceniobiorca, jak i inspektor Państwowej Inspekcji Pracy mogą wnieść do sądu pracy pozew o ustalenie stosunku pracy. Jak w takiej sytuacji może się bronić zleceniodawca?
Na skutek wdrożenia dyrektywy work-life balance rozszerzono ochronę pracowników-rodziców. Czy w głośnej sprawie tiktokerki, zwolnionej z pracy pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego, mogło dojść do naruszeń?
Już teraz przedsiębiorcy powinni zweryfikować, czy stosowany przez nich model B2B nie stwarza ryzyka przekwalifikowania go w etat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas