Aktualizacja: 03.09.2016 08:04 Publikacja: 03.09.2016 07:30
Foto: 123RF
Pracodawca udostępnił podwładnemu swój służbowy laptop i poprosił go, aby przeczytał maile od jednego z kontrahentów. Okazało się, że pracownik zapoznał się też z treścią prywatnej korespondencji skierowanej do szefa. Co może za to grozić pracownikowi? – pyta czytelnik.
Rozważmy kilka opcji.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. może nastąpić z ważnych powodów, podlegających weryfikacji w postępowaniu sądowym. Umowa spółki nie może ograniczać prawa sądu do oceny przyczyn wyłączenia.
Nie będzie oskładkowania umów zleceń w formie, w której była ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy - taką informację przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jan Szyszko.
Celem zawarcia umowy najmu jest oddanie przedmiotu najmu najemcy do korzystania w zamian za zapłatę czynszu. Lokal będący przedmiotem najmu powinien odpowiadać w chwili wydania standardom wynikającym z umowy, w tym w zakresie powierzchni oraz wykończenia.
Restrukturyzacja wykonawcy zamówienia publicznego nie musi oznaczać problemów z realizacją kontraktu. Kluczowe jest jednak przestrzeganie przepisów dotyczących zmiany wykonawcy. Nowy podmiot musi spełniać wszystkie warunki pierwotnego postępowania, a zmiana nie może prowadzić do istotnej modyfikacji umowy.
Obecne przepisy o stażu pracy stawiają w gorszej sytuacji osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i osoby prowadzące pozarolniczą działalność m.in. przy ubieganiu się o pracę czy wymiarze urlopu wypoczynkowego. Kiedy i co zmieni się w tym zakresie?
Utarte praktyki nie zawsze zapewniają bezpieczeństwo zamawiającego. Warto określić zabezpieczenie należytego wykonania umowy świadomie, oraz wymagać jego wniesienia przed zawarciem umowy.
Z końcem roku wygasają prawa autorskie. Najpóźniej ostatniego dnia roku należy też wypowiadać prawnoautorskie umowy licencyjne. W takim przypadku umowy będą obowiązywać jeszcze przez kolejny rok, a nie dłużej.
Warto rozpocząć przygotowania do waloryzacji już na etapie złożenia oferty i w tym zakresie tworzyć odpowiednią systematykę dokumentacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas