O tytuł kreatora miejsc pracy mogą się ubiegać wszyscy pracodawcy bez względu na wielkość prowadzonej firmy.
Już po raz drugi minister pracy organizuje konkurs „Kreator miejsc pracy" mający wyróżnić tych, którzy tworzą nowe miejsca pracy oraz zatrudnili najwięcej etatowców w 2014 r.
Jakie będą kryteria oceny? Kluczowy jest wzrost zatrudnienia. Dodatkowe punkty można zdobyć za zaangażowanie młodych pracowników do 30. roku życia, z grupy 50+ oraz osób niepełnosprawnych. Oceniać się będzie także rzetelność pracodawców, m.in. to, czy zatrudniają na umowach o pracę oraz dbają o rozwój kompetencji pracowników (korzystanie ze szkoleń i kursów). Premiowane będą też: terminowa wypłata wynagrodzeń, brak lub mała liczba sporów sądowych z pracownikami, a także stosowanie dodatkowych systemów wynagradzania >patrz ramka.
Nominalny oraz procentowy wzrost zatrudnienia w mikro- i dużej firmie mają zupełnie inny wymiar. Podobnie, gdyby łącznie oceniać przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe. Dlatego nagrody zostaną przyznane w kilku kategoriach. Osobno oceniane będą mikro- i małe przedsiębiorstwa oraz średnie i duże firmy. Te dwie ostatnie dodatkowo w podziale na firmy przemysłowo-produkcyjne i handlowo-usługowe.
Zgłoszenia do konkursu można przesyłać drogą elektroniczną (konkurs@mpips.gov.pl), pocztą lub składać osobiście w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa). Będą one przyjmowane do 29 maja. Formularz, na którym należy dokonać zgłoszenia, jest dostępny na stronie resortu (www.mpips.gov.pl/konkurs), a udział w konkursie – bezpłatny.
Nagrody pracodawcom wręczy minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystej gali, która odbędzie się w czerwcu. Zwycięzcy otrzymają m.in. prawo posługiwania się przez rok tytułem „Kreator miejsc pracy" i logiem konkursu.
Za co punkty
Kryteria oceny dokonywanej przez kapitułę konkursową:
- zatrudnienie netto w przedsiębiorstwie w 2014 r. – od 0 do 5 pkt,
- liczba stanowisk pracy utworzonych w 2014 r. – od 0 do 5 pkt,
- procentowy wzrost zatrudnienia według stanu na 31.12.2013 r. i na 31.12.2014 r. – od 0 do 5 pkt,
- zatrudnienie netto pracowników niepełnosprawnych w 2014 r. – od 0 do 3 pkt,
- zatrudnienie netto pracowników poniżej 30. roku życia w 2014 r. – od 0 do 3 pkt,
- zatrudnienie netto pracowników powyżej 50. roku życia w 2014 r. – od 0 do 3 pkt,
- liczba godzin szkoleń przypadających na pracownika w 2014 r. – od 0 do 3 pkt,
- terminowa wypłata wynagrodzeń w 2014 r. – od 0 do 3 pkt,
- liczba sporów sądowych z pracownikami w 2014 r. – od 0 do 3 pkt,
- dodatkowy system wynagradzania załogi – od 0 do 1 pkt.