Reklama
Rozwiń

Jak przedsiębiorca może się bronić przed egzekucją

Podstawowym środkiem ochrony przedsiębiorcy przed niezasadnym bądź nielegalnym wszczęciem i prowadzeniem egzekucji są zarzuty. Może on je zgłosić w ciągu siedmiu dni od doręczenia mu tytułów wykonawczych przez organ egzekucyjny.

Aktualizacja: 14.11.2014 09:38 Publikacja: 14.11.2014 02:00

Jak przedsiębiorca może się bronić przed egzekucją

Foto: www.sxc.hu

Na etapie postępowania egzekucyjnego przedsiębiorca nie może kwestionować decyzji urzędu skarbowego (urzędu miasta lub ZUS) określającego wysokość daniny publicznej (np. podatku, opłaty, kary lub składki), którą musi zapłacić. Egzekucja może bowiem być prowadzona tylko wówczas, gdy rozstrzygnięcie w tej sprawie jest ostateczne, czyli gdy upłynął już termin do złożenia od niego odwołania. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca musi się biernie poddać przymusowemu ściągnięciu należności. Przysługują mu środki obrony, z których najważniejszym jest tzw. zarzut. Katalog podstaw, które mogą być przyczyną jego złożenia, określa art. 33 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.). Gdy zastrzeżenia zgłoszone przez firmę okażą się uzasadnione, urząd będzie musiał umorzyć egzekucję.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego