W art. 2 ustawy o PCC ustawodawca wyłączył określone czynności z zakresu opodatkowania PCC. Zawarty w tym przepisie katalog również ma charakter zamknięty. Do umowy spółki oraz jej zmiany odnoszą się przepisy art. 2 pkt 4 i 6 ustawy o PCC.
Artykuł 2 pkt 4 ustawy ?o PCC stanowi, że podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) ?opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) ?zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
– umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy ?o VAT lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich (art. 1a pkt 7 ustawy ?o PCC).
Jednoznacznie wynika ?z tego, że wyłączenie to nie dotyczy umowy spółki i jej zmiany. Zatem na podstawie tego przepisu nie można wyłączyć opodatkowania dopłat wnoszonych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Z kolei w art. 2 pkt 6 ustawy o PCC ustawodawca wyłączył z opodatkowania umowy spółki i ich zmiany, ale tylko ?i wyłącznie związane z:
a) ?łączeniem spółek kapitałowych,
b) ?przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
c) ?wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje:
– przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
– udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.
Zatem również na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy o PCC dopłat wnoszonych przez wspólników do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie można wyłączyć opodatkowania PCC.
—Marcin Szymankiewicz? jest doradcą podatkowym