Czy w związku z przesunięciem terminu przesyłania dokumentów do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 25 każdego miesiąca zmienił się też dopuszczalny czas na dokonywanie wpłat ?za niepełnosprawnych etatowców? – pyta czytelnik.
Nie.
Dla pracodawców są to dwa odrębne obowiązki i terminy.
Jeden dotyczy wpłat na PFRON i nadal mija 20. dnia każdego miesiąca, w którym pojawiły się okoliczności powodujące powstanie takiego obowiązku. Odnosi się on do zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, którzy nie angażują odpowiedniej liczby osób z niepełnosprawnością (tj. 6 proc. wskaźnika osób niepełnosprawnych). To rodzaj dodatkowego podatku, dzięki któremu państwo wspiera rehabilitację zawodową i społeczną inwalidów.
Jakie wpłaty...
Jeśli więc firma nie osiąga w miesiącu 6-proc. wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych, musi co miesiąc regulować pewną kwotę na PFRON. Stanowi ją iloczyn 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. a rzeczywistym zaangażowaniem na etatach niepełnosprawnych >patrz ramka. Tak stanowią art. 2 pkt 4 ?i art. 21 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. ?o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). Od 1 marca do 31 maja 2014 r. podstawę tego wyliczenia stanowi 3823,32 zł. Od 1 czerwca do końca sierpnia będzie to 3895,31 zł.
Wyliczając zobowiązanie na PFRON, uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu go przez prezesa GUS w Monitorze Polskim na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.).
Niektórzy pracodawcy mogą jednak zmniejszyć obowiązkową wpłatę na mocy art. 22 ustawy o rehabilitacji.
...i jakie papiery
Drugi termin, o który pyta czytelnik, dotyczy przesyłania dokumentów o miesięczne dofinansowanie z PFRON. Do końca marca był on taki sam jak przy wpłatach na Fundusz – do 20. dnia kolejnego miesiąca. Jednak już przy pensjach wypłaconych za kwiecień, czyli uregulowanych do końca kwietnia albo do 10 maja, został on o pięć dni wydłużony. Wnioski Wn-D (o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z art. 26c ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji), załączniki INF-D-P (miesięczna informacja o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych z art. 26c ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji) oraz INF-O-PP (formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie), które dotyczą dofinansowań na niepełnosprawnych podwładnych, firmy mogły już przekazywać do 25. dnia, czyli po raz pierwszy do 25 maja. – W tym roku 25 maja wypadał w niedzielę, dlatego pracodawcy mogli wysyłać wnioski Wn-D i załączniki do PFRON do 26 maja – przypomina Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.ORG.
Wydłużenie terminu jest skutkiem wprowadzenia rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU z 2014 r., poz. 370), które obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r.
Jaki wzór zastosować
Wyliczenie obowiązkowej wpłaty na PFRON przeprowadza się według następującego wzoru:
0,4065 × PW × (ZO × 0,06 ? ZN),
gdzie:
0,4065 – wskaźnik ustawowy ?(40,65 proc.),
PW – wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
ZO – zatrudnienie ogółem u określonego pracodawcy (które mnoży się przez wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynoszący 6 proc.),
ZN – liczbę zatrudnianych przez pracodawcę osób niepełnosprawnych. ?