Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie zgodził się ze stanowiskiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która chciała płacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) dopiero po faktycznej wpłacie dopłat przez wspólników (nr interpretacji: IBPBII/1/436-276/13/MZ).

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę, na mocy której nałożyło na wspólników obowiązek wniesienia zwrotnych dopłat do udziałów w wysokości 200 zł do jednego udziału. Za dopłaty spółka planowała zakup nieruchomości i inwestycje niezbędnych do spełnienia standardów autoryzowanego dystrybutora i serwisu samochodowego.

Podjęta w połowie 2013 r. uchwała przewidywała, że termin wniesienia dopłat, nie późniejszy niż do końca 2016 r., określi zarząd. Ten zobowiązał wspólników do wpłaty środków najpóźniej 30 września 2016 r.

Zgodnie z ustawą o PCC umowa spółki i jej zmiany są obciążone daniną. Za zmianę umowy spółki kapitałowej, czyli też spółki z o.o., uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Spółka powinna złożyć deklarację i wpłacić podatek ?w wysokości 0,5 proc. wysokości dopłat w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje, zgodnie z art. 3 ?ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o PCC z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej albo z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki.

Spółka uznała, że skoro przepis o podjęciu uchwały odnosi się wyłącznie do podwyższenia kapitału, to nie można go stosować do dopłat. ?W konsekwencji obowiązek podatkowy powstanie w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej.

Spółka, tłumacząc znaczenie sformułowania „dokonanie czynności cywilnoprawnej", odwołała się do ukutego w nauce prawa cywilnego podziału na czynności prawne konsensualne (tj. te, które dochodzą do skutku z chwilą złożenia samego oświadczenia woli) oraz realne (których dokonanie wymaga spełnienia dodatkowych zdarzeń). Wnoszenie dopłat zakwalifikowała do drugiej kategorii.

– Dokonanie czynności prawnej wniesienia dopłat nastąpi w chwili, gdy wspólnicy spółki wniosą na jej rachunek dopłaty i dopiero z tą chwilą wiązać należy powstanie obowiązków związanych z podatkiem od czynności cywilnoprawnych – argumentował reprezentant spółki. Zdaniem spółki dopiero wtedy realizują się wszystkie elementy stanu faktycznego, który składa się na czynność prawną dopłat, mianowicie wejście w życie uchwały wspólników oraz faktyczne wniesienie dopłat.

– Obowiązek ten powstał istotnie w oparciu o przepis art. 3 ust. 1 ?pkt 1 (a nie pkt 2) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ?tj. z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Jednak – wbrew twierdzeniu wnioskodawcy – pod pojęciem dokonania czynności cywilnoprawnej należy rozumieć podjęcie uchwały o wniesieniu dopłat – uznała izba skarbowa.

– Późniejsze wniesienie dopłat (jak również ewentualne niewykonanie przez wspólnika obowiązku ich wniesienia) nie wpływa na samo powstanie (i moment powstania) obowiązku podatkowego – stwierdził organ.